ریست شدن سیستم هنگام بازی های سنگین

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
سلام خدمت تمامی عزیزان

دوستان بنده به تازگی سیستم خودم رو تکمیل کردم با این مشخصات

AMD Ryzen 7 5800x

RX 6800xt Merc

Asrock X570 phantom gaming 4

16Gb Ram ddr4 3600 Corsair RGB pro تک

PSU green 850 ocpt

تمامی قطعات رو استوک خریداری کردم

سیستم به تلویزیون منزل وصل هست

مشکلی که باهاش برخوردم در مورد ری استارت شدن سیستم در حین انجام بازی های سنگین با رزولوشن ۴ کی هست.(rdr2, Forza horizon 5, the last of us)

تقریباً بعد از ۱۰ دقیقه(کمتر یا بیشتر)مخصوصا زمانی که وارد کات سین یا جاهایی که تکسچر زیاد هست تصویر خط های بنفش رنگ به صورت افقی روش پدیدار میشه (کل صفحه رو نمیگیره نمی‌دونم چجوری دقیقا اون صحنه رو ترسیم کنم فقط تقریباً وسط صفحه ایجاد میشه)(۱ ثانیه هم نمیشه)و بعد در لحظه ری استارت میشه

دمای کارت گرافیک حول محور ۷۵ تا ۸۰ و دمای هاتسپات ۹۰ تا ۹۷ هست موقع این اتفاق دما به هیچ وجه دیگه بالاتر نمیره

نکته ای که هست موقع بازی کانتر سیستم به هیچ وجه مشکلی نداره و خیلی عادی هست و اینکه کول واینی هم نداره اما در بازی های سنگین ذکرشده از کارت صدای ترتر یا قژقژ به گوش می‌رسه که وقتی وسط بازی یک لحظه بازی رو استوپ می‌کنم اون صدا هم قطع میشه بعد حین بازی باز هم به گوش می‌رسه(به نظرم خودم کول واینه اما بازم خوشحال میشم نظر شما عزیزان رو بدونم)

نکته بعدی اینکه مشکلات فقط در کیفیت ۴ کی هست یعنی وقتی کیفیت بازی رو روی ۲ کی تنظیم می‌کنم دیگه مشکی هم نیست نه خبری از ری استارت شدن هست نه صدای عجیب غریب و نه دمای بالای ۶۵ (هاتسپات بالای ۷۰ دیگه نمیره)

روی فول اچ دی که اصلا...

اولین کاری که خودم برای درست شدنش انجام دادم تعویض کابل HDMI به یک کابل مرغوب بود که تأثیری نداشت اما خالی از لطف هم نبود (چون زمانی که سیستم رو روشن میکردم کانال های ۱ تا ۲۳ صدا سیما دیگه سیگنال نمی‌گرفت و شبکه ها پخش نمی‌شدن،دو تا کانال عربی فقط سیگنال می‌گرفت تا زمانی که سیستم رو خاموش نمی‌کردم این مشکل پابرجا بود،اما با تغییر کابل این مشکل حل شد خوشبختانه

مشکل دوم این هست زمانی که سیستم رو روشن میکنم صدای هیچ بوقی نمیاد فقط چند عدد چراغ کوچیک روی مادربرد(قرمز رنگ هست) خاموش روشن میشه و فن سی پی یو و کارت گرافیک با شدت روشن میشن و بعد ویندوز بوت میشه،فن ها هم به حالت معمولی خودش برمیگرده و چراغ ها هم خاموش میشن

بنده رنگ دیگه ای مشاهده نکردم فقط قرمز بودند بعد خاموش میشدن

مورد دیگه ای نیست و بابت این ۲مشکل کمی نگران شدم گفتم موضوع رو با استادان در میون بزارم بلکه از تجربیات و علم شون بتونم بهره مند بشم

invoker

کاربر فعال بازارچه
پسندها
276
سابقه بازارچه
46
درود.

بنا به تجربه چندین ساله اولین چیزی که بهش مشکوک ام پاور شماس!

تو مدت 3 سال بالای 5 تا پاور گرین عوض کردم! یکی از یکی بنجل تر...

اینم اگه خوب بود کسی میفروخت!
طرف پاور 1000 وات گرین و به قیمت 600 وات کورسیر داره میفروشه باید فکر اینجاش هم کرد.

* سعی کن با یه پاور اصل و نسب دار سیستم رو تست کنی. تمام.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AliRahimy

invoker

کاربر فعال بازارچه
پسندها
276
سابقه بازارچه
46
یه مورد دیگه هم تاکید میکنم. به هیچ عنوان تاکید میکنم به هیچ عنوان!

اگه سر رشته ای در خصوص سخت افزار ندارین.
خودتون از خودتون قطعه تهیه نکنین و صد البته دست به اسمبل قطعات نزنین!

این پرسه به ظاهر ساده ولی سرشار از تجربه و حرفه اس.

در غیر این صورت نتیجه اش غیر قابل تصوره.

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
379
سابقه بازارچه
39
اگر کارت گرافیک رو اورکلاک کردی ، بزن تنظیمات دیفالت
چون این خط خطی شدن صفحه معمولا دلیل اصلی ناپایدار بودن فرکانس مموری گرافیکه که دستکاری شده .

ضمن اینکه
دمای گرافیک خیلی بالاست ...
دور فن گرافیک رو به ناچار بذار رو 80 الی 100 که کارت خنک بشه.

اگر این موارد کمکی نکرد ، مشکل از پاوره قطعا .

ravi

کاربر عضو
پسندها
48
ببینید این مشکل میتونه دلایل زیادی داشته باشه ولی منم احتمال اول رو پاور میدونم

یه نکته هم هست که روی رزولیشن های بالاتر میزان vram بیشتری مصرف میشه و اگه گرافیک تو زمینه vram اشکال داشته باشه خب خودشو اونجا نشون میده

در مورد اون قسمت که فرمودین قطعات استوک خریدین به نظرم به هیت سینک گرافیک هم رسیدگی کنید بد نیست و خمیر سیلیکون و پدهای حرارتی چک کنید و اگه نیاز بود تعویض کنید

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
سلام با تشکر از نظرات دوستان
بنده یک نکته رو عرض کنم
دوستان همگی رو قسمت پاور و vram کارت اشتراک نظر دارن پس اولین کار این هست که موقع کرش ببینم چقدر از vram درگیر شده و برای مطمئن شدن از یک پاور دیگه استفاده کنم
برای این کار باید به یک تعمیرکار مراجعه کنم تا برام تست بگیره با لوازم خودش
کسی رو نمی‌شناسم اگر کسی تهران هست شماره تماس بزاره بنده حضوری پیششون میرم تا تست پاور رو برام بگیره

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
امید جان کارت اور کلاک نشده و تنظیمات دیفلات هست
کارت دست فروشنده بوده سرویس شده و تست مموری هم گرفته اما رو کیفیت ۲کی
دما فقط در حالت ۴کی بالا هست زمانیکه کیفیت رو کاهش میدم دما بصورت قابل توجهی پایین میاد

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
Ravi عزیز
حرف شما درست هست و تو کیفیت بالاتر vram بیشتری مصرف میشه
دیروز تو بازی tlou که میزان vram زیادی مصرف می‌کنه توی یک صحنه که میخواست وارد کات سین بشه صفحه فریز شد برای تقریباً ۷یا۸ ثانیه بعد ریست شد دیگه اون خط ها نیومد
دماش هم بالا نبود

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
این عکس رو زمانی گرفتم که وسط بازی tlou بودم و صحنه فریز شد و بعد ریست

پیوست‌ها

• IMG_20240117_101250_copy_2238x1680_1_copy_2421x1817_copy_1702x1277.jpg
    IMG_20240117_101250_copy_2238x1680_1_copy_2421x1817_copy_1702x1277.jpg
    975.1 کیلوبایت · بازدیدها: 26

ravi

کاربر عضو
پسندها
48
Ravi عزیز
حرف شما درست هست و تو کیفیت بالاتر vram بیشتری مصرف میشه
دیروز تو بازی tlou که میزان vram زیادی مصرف می‌کنه توی یک صحنه که میخواست وارد کات سین بشه صفحه فریز شد برای تقریباً ۷یا۸ ثانیه بعد ریست شد دیگه اون خط ها نیومد
دماش هم بالا نبود

به نظرم تا از پاور مطمئن نشی خیلی نمیشه قطعی گفت ممکنه گرافیک هم اشکال داشته باشه

اگه تونستی از نرم افزار های بنچمارک هم میتونی استرس تست انجام بدی و ببینی چه وضعیتی پیدا میکنه

درایور amd هم استرس تست داره و میتونی از همون هم استفاده کنی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: AliRahimy

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
Ravi جان بله درسته داخل برنامه یه قسمت برای تست هم هست
این تست برای کجای کارت مناسبه ؟

S H 4 H 4 i3

کاربر فعال بازارچه
پسندها
41
سابقه بازارچه
39
بنده یه زمان این مشکل رو داشتم
فکر میکردم همه چی طبیعی و نرمال از نظر دما
ولی گویا لحظه ای دمای گرافیک بالا میرفت و خودکار سریع ریست میشد که آسیب نبینه چیپ
با تعویض خمیر گرمایی(سیلیکون) مشکل کاملا حل شد

AliRahimy

کاربر عضو
پسندها
8
سلام
آخر سر هم نفهمیدم مشکل چی بود،اما بعد از اینکه بردم پیش متخصصش و فقط یه ری اسمبل انجام داد مشکل حل شد

راه‌حل
بالا