سوال راجب ssd ممنون میشم پاسخ بدید

سهیلی

کاربر عضو
پسندها
27
سلام عرض ادب خدمت دوستان می‌خوام بدونم سرعت ssd nvme چند ثانیه باهم می‌تونه تفاوت داشته باشه مثال یک ssd که سرعت خواندن ۲۴۰۰ و نوشتن ۱۹۰۰ با ssd که سرعت خواندن ۵۰۰۰ و نوشتن ۴۸۰۰؟

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
سلام عرض ادب خدمت دوستان می‌خوام بدونم سرعت ssd nvme چند ثانیه باهم می‌تونه تفاوت داشته باشه مثال یک ssd که سرعت خواندن ۲۴۰۰ و نوشتن ۱۹۰۰ با ssd که سرعت خواندن ۵۰۰۰ و نوشتن ۴۸۰۰؟

برادر متوجه نشدم منظورتون اینه در انتقال یک فایل به ثانیه چه اختلافی دارند؟ همون اعدادی که فرمودین به ثانیه است.

در Copy/Paste قاعدتا از روی سرعتی که فرمودین میشه حدود 2 برابر.

سهیلی

کاربر عضو
پسندها
27
مثلاً در لود شدن ویندوز چقدر فرقشونه

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
مثلاً در لود شدن ویندوز چقدر فرقشونه
تقریبا هیچی. حتی اس اس دی ساتا هم فرقی با اینا تو لود شدن ویندوز نداره.

شما یه لوله با قطر 5 متر، یه لوله با قطر 10 متر، و یه لوله با قطر 15 متر رو در نظر بگیرید. یک عدد آب نبات بندازین داخل هر کدوم.

راه کدوم باز تره و آب نبات 1 سانتیمتری در کدوم سریع تر حرکت میکنه؟ در همه اش یکیه.

برای درک تفاوت سرعت باید فایل بزرگ یا حرکت خاصی بزنید که حجم زیادی از اطلاعات جابه جا بشه، تا متوجه تفاوتشون بشید.

woltk

کاربر فعال بازارچه
پسندها
4
سابقه بازارچه
32
عوامل مهم مثل سرعت کلاک پردازنده / باس رم ها و تاخیر پایین تر cl رم ها هم در سرعت نهایی سیستم برای خواندن و نوشتن اطلاعات تاثیر گذاره
سرعت nvme که روی مادربرد یا اسلات pciex پیچ میشه از ssd معمولی که شبیهه هارد لپ تاپ هست و اصطلاحا 2.5 اینچ هست و با کابل ساتا به سوکت ساتا وصل میشه خیلی بیشتره

تفاوت اصلی این دو مدل ذکر شده در تست بازی و نرم افزار سنگین مشخص میشه
بالا اومدن ویندوز هم صرفا تکنیک تبلیغات فروشنده های لپ تاپ و کیس هست که میخوان سرعت کلی سیستم را با بالا اومدن ویندوز نشان خریدار بدن مثلا میگن سیستم تو 6 ثانیه بوت میشه و قیاس درستی نیست بلکه فقط نشون میده که یک هارد ssd از هر مدل به جای هارد های مرسوم مکانیکی یا همون 3.5 اینچ روی سیستم نصب شده

punk

اخراج شده
پسندها
408
ببین دوست عزیز
این موضوع خیلی خیلی پیچیدست
ما چندین مدل سبک خوندن و نوشتن رو حافضه داریم
تا 20 سال پیش این سبک به 2 مدل تصادفی و ترتیبی بود
از 10 سال پیش این سبک با صف و ترد هم تلفیق شد
این سرعتی که شما میگی فقط برای قسمت ترتیبی هست که معمولا هیچ فایلی ترتیبی نیست مگر اینکه برنامه نویسش اینطوری طرز نوشتن فایل رو تعریف کرده باشه
بستگی داره برای چه کاری میخوای
برای ویندوز و گیم و وب گردی و این سبک کارا فرقی بین ssd ساتا 500 مگابایتی با نسل 5 pci با سرعت 10 گیگابایتی نیست یعنی حسش نمیکنی وگرنه فرق هست
برای برنامه های تخصصی و رندر و کش و... این تفاوت زمین تا آسمونه...
بستگی به خودت داره و کارت

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: DM.JAGUAR

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
667
سابقه بازارچه
245
برادر متوجه نشدم منظورتون اینه در انتقال یک فایل به ثانیه چه اختلافی دارند؟ همون اعدادی که فرمودین به ثانیه است.

در Copy/Paste قاعدتا از روی سرعتی که فرمودین میشه حدود 2 برابر.

آرمین نمی‌دونم چرا با دیدن آواتار سهیلی و نوع سوالایی که می‌پرسه فکر میکنم خودمم تو ۶۰ سالگی

خودت ازش یه حس «مصطفی جان در ۶۰ سالگی» نمی‌گیری وجدانا

آخرین ویرایش:

سهیلی

کاربر عضو
پسندها
27
آرمین نمی‌دونم چرا با دیدن آواتار سهیلی و نوع سوالایی که می‌پرسه فکر میکنم خودمم تو ۶۰ سالگی

خودت ازش یه حس «مصطفی جان در ۶۰ سالگی» نمی‌گیری وجدانا
این پروفایل عکس من نیست مال یه آقایی بود قبلاً توی گروه من خیلی باهاش حال می کردم سر همین عکسش گذاشتم

sadegh571

کاربر عضو
پسندها
1
توی خرید ssd دنبال سرعت نباش.
ببین کدومش با کیفیت تره و عمر بیشتری داره.

بالا