ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
خیلی ممنون بابت اطلاعات خوب و مفیدی که به رایگان در اختیار من و بقیه قرار میدین

ببینید SSD من داره عین روز اولش کار میکنه و نتیجه تستش دقیقا همونیه که تو سایت سامسونگ نوشته و همون نتیجه ای که روز اول ازش میگرفتم با اینکه میزان سلامتش 90% هستش . حداقل من از جانب سیستم خودم مطمئنم که تاثیری رو سرعت SSD من که سامسونگ 850 EVO با حجم 120GB هستش نزاشته و هزار بارم تست بگیرم نتیجه همینه .

SSD داخل این تاپیکم که 2% از میزان سلامتش کم شده و خب این 2% اصلا تاثیری رو سرعتش نداره ضمن اینکه از صاحب تاپیک پرسیدم که M.2 رو چه سیستمی تست شده گفتن : asus b560-ma و i3-10105 و دوتا رم 4GB مجموعا 8GB که خب هیچکدوم از این قطعات برای M.2 مدل mzvlw512hmjp-000h1 سامسونگ Gen3 X4 گلوگاه نمیشن . از نظر شما تستی که داخل اون تاپیک فروش هست مشکلی داره ؟ چیزی باعث شده نتیجه نرم افزار CrystalDiskMark تحت تاثیر قرار بگیره ؟

والا من نمیتونم راجب قطعات دیگر کاربران که داخل بازارچه گذاشتند نظری بدم. کار درستی نیست. منطقا هر تستی قرار دادند نتیجه همونه و معتبره.

یه سوال :
ما تو نرم افزار CrystalDiskMark و کلا اینترنت دو نوع سکوئنس و دو نوع رندوم داریم .
سکوئنس Q32T1 و سکوئنس Q1T1 و همینطور رندوم Q32T1 و رندوم Q1T1 . اینا تفاوتشون با هم چیه . منظورم Q32T1 و Q1T1 هستش . اون سرعت رندومی که شما میگین برای 80% یوزرهای عادی مهم و کاربردیه سرعت رندوم Q32T1 یا Q1T1 ؟

من سرعت رندم 4K رو با Samsung Magician اندازه گیری میکنم که یک عدد واحد با IOPS میده. صرفا همونو مد نظر قرار میدم. صرفا برای سرعت Seq به تست Crystal مراجعه میکنم.

عکس زیر که پس زمینه سفید داره از SSD خودمه یعنی 850 EVO با حجم 120GB . چرا سرعت رندوم Q1T1 نسبت به Q32T1 انقدر کمه ؟

منظور از سرعت رندم QD32 هستش. کم بودن سرعت QD1 رو باید از خود سازنده پرسید. واقعیتش من صرفا در این تاپیک مشاوره خرید اس اس دی میدم، توضیح آیتم های بنچمارکها و ریز شدن در این حد در تخصص من نیست.

مخصوصا سرعت خواندن رندوم Q1T1 که حدود یک هشتم سرعت رندوم خواندن Q32T1 هستش . اون عکس زیر با پس زمینه مشکی هم برای M.2 مدل mzvlw512hmjp-000h1 با حجم 512GB هستش که تو قسمت سرعت رندوم فقط نوشته Random IOPS ولی نگفته Q32T1 یا Q1T1 .
مشاهده فایل‌پیوست 3240 مشاهده فایل‌پیوست 3241

اما من وقتی عکس تست کریستال دیسک مارک SSD خودمو با عکس کریستال M.2 داخل اون تاپیک فروش که پایین همین پاراگراف گذاشتم مقایسه میکنم متوجه میشم که اون 260K IOPS که تو عکس با پس زمینه مشکی بالا گفته از نوع Q32T1 هستش و با توجه به صحبت شما هم فکر کنم سرعت رندوم Q32T1 باید برای ما ملاک باشه موقع خرید یک SSD و نه سرعت رندوم Q1T1 .
بله Q32 ملاکه.

راستی یه سوال دیگه . با توجه به تستای کریستال در هردو SSD سرعت رندوم Q1T1 خواندن و نوشتن باید یکی باشه . من فکر کنم سرعت رندوم خواندن Q1T1 حافظه M.2 مدل mzvlw512hmjp همون 10K IOPS باشه و سرعت رندوم نوشتن Q1T1 هم همون 40K IOPS یعنی دقیقا همون سرعتهای رندوم Q1T1 که SSD مدل EVO 850 با حجم 120GB داره . درست میگم ؟

مشاهده فایل‌پیوست 3242 مشاهده فایل‌پیوست 3244

===============================================================================
به مشخصات اس اس دی ها مراجعه کنید بهتره، نه لزوما سرعت دریافت شده از نتیجه بنچ مارک. بنچ مارکهای اس اس دی میتونه اطلاعات دقیق نده.

آیا هر اطلاعاتی که قراره روی SSD نوشته بشه یا از SSD خونده بشه باید حتما از کش عبور کنه ؟
بله.

SSD که کش DRAM نداره از NAND FLASH های خودش به عنوان کش استفاده میکنه ؟

خیر از کش SLC استفاده میکنه.

اگر جواب دو سوال بالا مثبت باشه میتونیم بگیم نبود کش مساویست با میزان رایت دوبرابری نسبت به SSD که کش DRAM داره ؟
خیر.

تو SSD های تولید پنج سال اخیر مدلی هست که کش DRAM نداشته باشه یا این جدیدا همه دارن و اون خیلی قدیمیا ندارن.
اغلب مدلهای ارزان قیمت اس اس دی، فاقد کش DRAM هستند. مثل Samsung 980

اون مدلی که یوزر mrg66 میگن جدید هستش و کش نداره آیا از تکنولوژی ای بهتر از کش DRAM استفاده کرده ؟

تکنولوژی بهتر از کش DRAM هنوز نداریم.

این صحبتتون دلیلش نمیتونه این باشه که ما رو همین SSD های TLC مثلا با حجم 120GB که طول عمر 150 ترابایت دارن یا با حجم 1TB که طول عمر 600 ترابایت دارن هم هیچوقت نمیتونیم اون میزان رایت مربوط به طول عمرو پر کنیم چه برسه به اینکه بخواد نوع ناند فلششون MLC هم بشه ضمن اینکه سرعت پیشرفت تکنولوژی توی SSD ها انقدر بالاست که هر چند سال یبار داره سرعت چند برابر قبل میشه و ما وقتی هنوز به یک سوم اون طول عمر هم نرسیدیم باید SSD رو عوض کنیم .

کلا طول عمر ها بالا رفته اما دلیل اصلی اینکه دیگه MLC استفاده نمیشه قیمت بالای تمام شده است نسبت به TLC و در عین حال پیشرفت فن آوری TLC به گونه ای که هم دوام بالا رفته به اندازه MLC و هم سرعت.

مثلا یجا یوزر mrg66 میگن که مدل سامسونگ 1 ترا دارای کش DRAM با حجم 1GB از نوع DDR4 باس 3200 هستش ولی مدل کورس ایر یک ترا دارای کش DRAM با حجم 1GB از نوع DDR4 باس 2666 که من نمیدونم چرا SSD هارو اینجوری با هم مقایسه میکنیم . من قراره از اون کش چه استفاده بخصوصی داشته باشم دقیقا .

از رم کامپیوتر چه استفاده ای دارید؟ کش رم اس اس دی هم همون کاربرد رو برای اس اس دی ایفا میکنه.

کامپیوتر بدون رم، یا با حجم رم کم، چطوری میشه؟ کند میشه. پس کش اس اس دی هم همونطوری میشه.

یا مثلا در مورد سرعت سکوئنس 8000 مگابایت در ثانیه فلان مدل و مقایسش با سرعت 7000 مگابایت در ثانیه بهمان مدل صحبت میکنیم . مگه خود شما نگفتین این سرعتا اصلا بکار یوزر های عادی مثل ما افراد داخل این تاپیک نمیاد . آیا واقعا استفاده ای میکنیم از این سرعتای سکوئنس وحشتناک ؟

صرفا جهت مقایسه مطرح کردیم.

یا مثلا قبلتر یوزر mrg66 به DJ.Jaguar میگفتن SSD بگیر که حتما 600 ترابایت طول عمر داره که وقتی پرسیدم چرا براساس طول عمر SSD پیشنهاد میدین نه حجمی که مورد نیاز خریدار هستش جواب قانع کننده ای نگرفتم . یوزر ARMIN برای یه SSD با حجم 120GB طول عمر 60 تا 150 ترابایت رو منطقی میدونن که الان دیگه بدردنخور ترین SSD هام تو حجم 120GB طول عمر 60 ترابایت رو دارن پس چرا ما باید موقع خرید SSD اونم برای مدل یک ترا که طول عمرش انقدر زیاده که تا 20 سال آیندم تموم نمیشه باید این گزینه طول عمرو ملاک قرار بدیم . یا مثلا نوع رمزنگاری . یا توجه به سرعت کش .

به هر حال جزو مولفه های مهمه خرید محسوب میشه. شما ممکنه RGB کارت گرافیک براتون مهم باشه، هرچند در Performance اون کوچکترین اثری نداره. یا مثلا رنگ کیس. یه چیزهایی رو شما میتونید برای مقایسه ازش استفاده کنید اما کاربرد عملی آنچنانی براتون نداشته باشه.

من فکر کنم اگر ما تو انتخاب SSD بجای دقت به باس کش یا حجم کش و همینطور میزان طول عمر یا سرعت سکوئنسی که بکارمون نمیاد بیایم به گزینه های زیر دقت کنیم خرید منطقی تری انجام بدیم :

هزینه ای که میپردازیم و حجمی که دریافت میکنیم .
اگر قراره به سرعتها توجه بشه با توجه به اینکه 80% کاربر عادی هستیم به سرعت رندوم از نوع Q32T1 اونم سرعت رندوم خوندن Q32T1 توجه بشه نه نوشتن چون تعداد دفعات عمل خواندن بیشتر از نوشتن انجام میشه .
آیا خرید یه M.2 یک مقدار قدیمیتر با حجم 2 ترابایت و قیمت 4 میلیون که سرعت رندومش 20% یا 25% کمتر از مدل جدید با حجم 1 ترابایت و قیمت 4 میلیون هستش بیشتر به کار من نمیاد ؟
یا مثلا از خودمون بپرسیم اون 25% سرعت رندومی که SSD جدیدتر داره چه تاثیری توی FPS بازی یا کارهای معمولی ای که من کاربر عادی میخوام با سیستم انجام بدم داره ؟
شاهکارشم که آقا آرمین گفتن(نقل قول زیر) که فقط همین یه مورد بنظر من خودش باعث میشه دیگه هیچوقت وارد اون فازای مقایسه کش DRAM و طول عمر و سرعت سکوئنسی که بکارم نمیاد و نوع رمزنگاری و ... نشیم . من فکر کنم ملاک قرار دادن این پاراگراف سبز رنگ مهمتر باشه تو خرید تا اون مواردی که داره در موردش تو تاپیک بحث میشه .
نظرات متفاوت هست در هر زمینه ای اما مطلبی که فرمودین هم قابل تامله و من خودم همیشه بر اساس سرعت رندم اس اس دی انتخاب میکنم.

یه عکسم از سایت دیوار دارم میخواستم نظر شمارو در موردش بدونم . آیا اسمارت این SSD ریست شده ؟ این همون مدلایی هستش که مخصوص سرور هستن و میگفتین باید کارکردشون بالا باشه .

مشاهده فایل‌پیوست 3255

اس اس دی های سری 860 به بعد سامسونگ، امکان فلش ریست ندارند. یعنی حتی اگر فیرمورشون عوض بشه، تغییری در مقادیر اتفاق نمیفته.
این هم قابل تغییر نبوده.

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
667
سابقه بازارچه
245
والا من نمیتونم راجب قطعات دیگر کاربران که داخل بازارچه گذاشتند نظری بدم. کار درستی نیست. منطقا هر تستی قرار دادند نتیجه همونه و معتبره.

خیلی وقته همه قطعات اون تاپیک فروخته شده . از طرفی خود صاحب تاپیک و بقیه بچه های فروم هم دوست دارن بدونن چجوری از یه SSD تست بگیرن که مشکلی نباشه و اعداد بیشتری تو نرم افزار بنچمارک نمایش داده بشه تا فروش بهتری داشته باشن . من الان فقط میخوام بدونم اونیکه گفتین هر SSD رو هر سیستم یه جوابی میده آیا چیزی باعث شده این M.2 داخل تاپیک فروش نتیجه کریستال دیسک مارکش تحت تاثیر قرار بگیره ؟ اگر بله اون چیه و اینکه بهترین شرایط برای گرفتن تستی که به مشخصات داخل سایت سازنده SSD نزدیکتر باشه چیه .

من سرعت رندم 4K رو با Samsung Magician اندازه گیری میکنم که یک عدد واحد با IOPS میده. صرفا همونو مد نظر قرار میدم. صرفا برای سرعت Seq به تست Crystal مراجعه میکنم.

نظرتون در مورد نرم افزار Anvil که عکسشو این پایین گذاشتم چیه ؟
High Performance - Copy - Copy - Copy.jpg

نرم افزار Anvil هم انواع بیشتری از تستای رندوم و سکوئنس رو در اختیارمون میزاره .
هم مشخصات سیستمی که داره قطعه روش تست میشه رو بهمون میگه هم نوع سیستم عامل که این کمک میکنه متوجه بشیم چیزی توی نتیجه تاثیر منفی نذاشته باشه .
هم اینکه علاوه بر اعلام نتیجه ی تست سرعت به واحد مگابایت به واحد IOPS هم داره .

آیا امکان داره نتیجه ای که Samsung Magician میده دقیقتر از Anvil باشه ؟ من چون حجم Samsung Magician یه مقدار بالاست و نصب کردن نیاز داره و احتمالا ریست بعد از نصب میپرسم نظرتون در مورد این نرم افزار 5 مگابایتی بدون نیاز به نصب و ریست وینیدوز چیه .

راستی توی Anvil فقط اومده تست رندومهای QD1 و QD4 و QD16 گذاشته و خبری از رندوم QD32 نیست . یه سوال مهم . نوع خوندنی که اون 80% کاربر عادی بصورت روزمره باهاش سروکار دارند و فایلهای مورد نیاز بازی و کش مرورگر و نرم افزارای مختلف و Paging File و پوشه Temporary و حتی فایلای مورد نیاز خود ویندوز رو میخونیم بیشتر به کدوم یکی از این انواع رندوم شباهت داره .

اغلب مدلهای ارزان قیمت اس اس دی، فاقد کش DRAM هستند. مثل Samsung 980
تکنولوژی بهتر از کش DRAM هنوز نداریم.
از رم کامپیوتر چه استفاده ای دارید؟ کش رم اس اس دی هم همون کاربرد رو برای اس اس دی ایفا میکنه.

کامپیوتر بدون رم، یا با حجم رم کم، چطوری میشه؟ کند میشه. پس کش اس اس دی هم همونطوری میشه.

اون مدلی که میگین کش نداره یعنی میاد از رم سیستم(HMB) بجای کش استفاده میکنه طبق عکسای زیر ؟

1687584430773.png 1687588707188.png

من اگر اشتباه نکنم از بعد سوکت 775 گذرگاه PCI-e و کانالهای RAM مستقیما با خود پردازنده در ارتباط هستن و دیگه مثل قدیم دیتاشون از پلهای شمالی جنوبی مادربرد عبور نمیکنه طبق عکسای پایین .

1687584920027.png 1687584945770.png

آیا این باعث نمیشه که استفاده از رم سیستم به عنوان کش اونم این رمای DDR4 و DDR5 که سرعت خوندن نوشتن خیلی زیادی(60GB در ثانیه) دارن بعلاوه اکسس تایم خیلی پایینشون بخاطر ارتباط مستقیم گذرگاه PCI-e و کانالهای RAM با خود پردازنده منطقی باشه ؟ زمان دسترسی پردازنده به رم چیزی حدود 50 نانو ثانیه هستش که خیلی ناچیزه و اگر اضافه بشه به زمان دسترسی خود SSD که حدودا 0.091 میلی ثانیست اصلا محسوس نیست . از طرفی شما گفتین که استفاده نکردن از کش مجزا باعث رایت دوبرابری نمیشه . اگر SSD که میخرم کش مجزا نداشته باشه از سه منظر میزان رایت و اکسس تایم و سرعت خوندنو نوشتن اتفاقی QD32 چه تغییری درش ایجاد میشه ؟

چنتا سوال کوتاه :
کم شدن درصد سلامت SSD بیشتر روی سرعت رندومش تاثیر میزاره یا سکوئنس ؟
دلیل اینکه به حافظه های USB کوچیک میگن فلش بخاطر همین NAND FLASH ها هستش ؟
آیا این SSD که داخل سایت دیوار سرعت رندومش انقدر اومده پایین بخاطر اینه که با پورت USB متصل شده ؟ یعنی پورت USB3 روی سرعت ترتیبی خیلی تاثیر نمیزاره اما روی سرعت اتفاقی تاثیر زیادی داره ؟

High Performance - Copy - Copy.jpg

دلیل اینکه هرچی حجم SSD سامسونگ 980 بیشتر میشه سرعتشم بیشتر(حتی بیشتر از دوبرابر) میشه چیه . چرا همون سرعتو نمیتونن تو نسخه های با حجم کمتر ارائه بدن ؟ آیا بخاطر کنترلرشه .

1687590594190.png 1687590609498.png

این دوتا عکس زیر هم برای SSD سامسونگ 980PRO هستش .

1687590856558.png 1687590869024.png

آرمین با توجه به چهارتا عکس بالا(هم 980 هم 980PRO) آیا شما هم با من همنظری که اگر قرار باشه از SSD با رابط کاربری SATA 6Gb/S به SSD با رابط کاربری PCI-e کوچ کنیم بهتره که حداقل یه NVMe با حجم 500GB بگیریم که سرعتش حدودا دوبرابر نسخه 250GB هستش و از طرفی هم اختلاف خیلی کمی با مدلهای 1TB و 2TB داره ؟

من این پیشنهادو برای کسی که محدودیت بودجه داره و میخواد بهترین اختلاف کارایی رو نسبت به یک SSD با رابط کاربری SATA 6Gb/S داشته باشه میگم وگرنه هرکی وضعش خوبه بره چهارتا 990PRO دو ترابایت بگیره RAID 5.0 کنه . فکر کنم حجم 500GB برای نرم افزارای ضروری و بازیها کافی باشه هرچند روی FPS که از بازی میگیریم خیلی تاثیر نداره و فقط باعث میشه بازی سریعتر اجرا بشه . این پاراگراف بالا هم یکی از همون مواردی هستش که بهتره موقع خرید یه SSD لحاظ کنیم بجای توجه به مواردی که شاید خیلی بکارمون نیاد و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره .

من فکر کنم کسی که میاد این تاپیک بجای اینکه بگه وسترن بلو 250GB بگیرم یا نه بهتر باشه بگه قطعات سیستمم اینه و اینقدر بودجه دارم و برای کاربری مثلا رندر یا بازی میخوام تا شما در جوابش بگی فلان مدل SSD سامسونگ با فلان رابط کاربری و فلان حجمو بخر .

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
خیلی وقته همه قطعات اون تاپیک فروخته شده . از طرفی خود صاحب تاپیک و بقیه بچه های فروم هم دوست دارن بدونن چجوری از یه SSD تست بگیرن که مشکلی نباشه و اعداد بیشتری تو نرم افزار بنچمارک نمایش داده بشه تا فروش بهتری داشته باشن.

برای فروش اس اس دی اگر از من میپرسی، یه شات از صفحه اول HD Sentienl، یه شات از تب SMART نرم افزار HD Tune، تست سلامت HD Tune بدون تیک Quich Test، و یه شات از تست Crystal Mark کافیه.

من الان فقط میخوام بدونم اونیکه گفتین هر SSD رو هر سیستم یه جوابی میده آیا چیزی باعث شده این M.2 داخل تاپیک فروش نتیجه کریستال دیسک مارکش تحت تاثیر قرار بگیره؟

به طور مشخص، قطعاتی که در سرعت اس اس دی اثر دارند، رمها و پردازنده است. همچنین اگر اس اس دی به عنوان درایو اصلی سیستم مورد استفاده باشه، موقع تست گرفتن، عملکرد سیستم عامل یک پنالتی برای نتیجه تست محسوب میشه. یعنی اس اس دی ها، به دو صورت تست میشن، یک حالت به عنوان درایو اصلی سیستم و حالت دوم، به عنوان حافظه جانبی که سیستم عامل روش نیست. در این دو حالت ما 2 نتیجه متفاوت داریم و بسته به کاری که سیستم عامل در حال انجامش باشه وقتی داریم تست میگیریم، نتیجه میتونه متفاوت باشه، زیاد نه، ولی یک درصدی تفاوت هست.

همچنین در PCIe Gen.4 نتیجه تست اس اس روی پلتفرم AMD بهتر از نتیجه تست INTEL خواهد بود.

نظرتون در مورد نرم افزار Anvil که عکسشو این پایین گذاشتم چیه ؟
مشاهده فایل‌پیوست 3278

نرم افزار Anvil هم انواع بیشتری از تستای رندوم و سکوئنس رو در اختیارمون میزاره .
هم مشخصات سیستمی که داره قطعه روش تست میشه رو بهمون میگه هم نوع سیستم عامل که این کمک میکنه متوجه بشیم چیزی توی نتیجه تاثیر منفی نذاشته باشه .
هم اینکه علاوه بر اعلام نتیجه ی تست سرعت به واحد مگابایت به واحد IOPS هم داره .

نرم افزار خوبیه. منتها هیچ نرم افزاری کامل نیست من توی بررسی ها از کریستال، انویل، ATTO، و تست Samsung استفاده میکنم.

آیا امکان داره نتیجه ای که Samsung Magician میده دقیقتر از Anvil باشه ؟

اینا دو تست متفاوتن. نرم افزار های مختلف نوع و شیوه تستشون متفاوته.

من چون حجم Samsung Magician یه مقدار بالاست و نصب کردن نیاز داره و احتمالا ریست بعد از نصب میپرسم نظرتون در مورد این نرم افزار 5 مگابایتی بدون نیاز به نصب و ریست وینیدوز چیه .

شما اگر اس اس دی سامسونگ دارید حتما مجیشن رو نصب کنید.

راستی توی Anvil فقط اومده تست رندومهای QD1 و QD4 و QD16 گذاشته و خبری از رندوم QD32 نیست . یه سوال مهم . نوع خوندنی که اون 80% کاربر عادی بصورت روزمره باهاش سروکار دارند و فایلهای مورد نیاز بازی و کش مرورگر و نرم افزارای مختلف و Paging File و پوشه Temporary و حتی فایلای مورد نیاز خود ویندوز رو میخونیم بیشتر به کدوم یکی از این انواع رندوم شباهت داره .

واقعا این قابل پاسخ دادن نیست. هر شخصی یه مدلی از سیستمش استفاده میکنه و در عین حال، یک کارکرد سیستم میتونه همزمان از چند حالت رندم استفاده کنه. مهم اینه بدونیم اغلب کارهای روز مره خواندن نوشتن رندومه.

اون مدلی که میگین کش نداره یعنی میاد از رم سیستم(HMB) بجای کش استفاده میکنه طبق عکسای زیر ؟

مشاهده فایل‌پیوست 3272 مشاهده فایل‌پیوست 3276
بله.

من اگر اشتباه نکنم از بعد سوکت 775 گذرگاه PCI-e و کانالهای RAM مستقیما با خود پردازنده در ارتباط هستن و دیگه مثل قدیم دیتاشون از پلهای شمالی جنوبی مادربرد عبور نمیکنه طبق عکسای پایین .

مشاهده فایل‌پیوست 3273 مشاهده فایل‌پیوست 3274

آیا این باعث نمیشه که استفاده از رم سیستم به عنوان کش اونم این رمای DDR4 و DDR5 که سرعت خوندن نوشتن خیلی زیادی(60GB در ثانیه) دارن بعلاوه اکسس تایم خیلی پایینشون بخاطر ارتباط مستقیم گذرگاه PCI-e و کانالهای RAM با خود پردازنده منطقی باشه ؟

رم سیستم خودش کشه. من نفهمیدم منظور شما چیه. هر مدل رمی یه جور کشه. هرچی سرعت بیشتر، بهتر.

زمان دسترسی پردازنده به رم چیزی حدود 50 نانو ثانیه هستش که خیلی ناچیزه و اگر اضافه بشه به زمان دسترسی خود SSD که حدودا 0.091 میلی ثانیست اصلا محسوس نیست . از طرفی شما گفتین که استفاده نکردن از کش مجزا باعث رایت دوبرابری نمیشه . اگر SSD که میخرم کش مجزا نداشته باشه از سه منظر میزان رایت و اکسس تایم و سرعت خوندنو نوشتن اتفاقی QD32 چه تغییری درش ایجاد میشه ؟

سرعت رایت و خواندن پایین میاد، بخصوص در عملکرد های ممتد - و چون این نوع اس اس دی ها Entry Level هستند، عموما سرعت اکسس تایم بالایی هم دارند.

چنتا سوال کوتاه :
کم شدن درصد سلامت SSD بیشتر روی سرعت رندومش تاثیر میزاره یا سکوئنس ؟

ممکنه روی هر مدل یک اثری داشته باشه. قابل پاسخ دادن نیست واقعا.

دلیل اینکه به حافظه های USB کوچیک میگن فلش بخاطر همین NAND FLASH ها هستش ؟

بله. البته در USB های حجیم واقعا NAND FLASH استفاده شده.

آیا این SSD که داخل سایت دیوار سرعت رندومش انقدر اومده پایین بخاطر اینه که با پورت USB متصل شده ؟ یعنی پورت USB3 روی سرعت ترتیبی خیلی تاثیر نمیزاره اما روی سرعت اتفاقی تاثیر زیادی داره ؟

بله پورت USB 3.0 سرعتش کمتر از درگاه ساتا است و برای اس اس دی گلوگاه میکنه.

مشاهده فایل‌پیوست 3275

دلیل اینکه هرچی حجم SSD سامسونگ 980 بیشتر میشه سرعتشم بیشتر(حتی بیشتر از دوبرابر) میشه چیه .

همه اس اس دی ها همینطوری هستند، هرچه حجم بیشتر، سرعت بالاتر. ساختار اس اس دی ها اینطوریه.

آرمین با توجه به چهارتا عکس بالا(هم 980 هم 980PRO) آیا شما هم با من همنظری که اگر قرار باشه از SSD با رابط کاربری SATA 6Gb/S به SSD با رابط کاربری PCI-e کوچ کنیم بهتره که حداقل یه NVMe با حجم 500GB بگیریم که سرعتش حدودا دوبرابر نسخه 250GB هستش و از طرفی هم اختلاف خیلی کمی با مدلهای 1TB و 2TB داره ؟

بله بخصوص برای درایو اصلی سیستم عامل. من خودمم 500G برای درایو اصلیم دارم.

من این پیشنهادو برای کسی که محدودیت بودجه داره.

همفکریم.

فکر کنم حجم 500GB برای نرم افزارای ضروری و بازیها کافی باشه هرچند روی FPS که از بازی میگیریم خیلی تاثیر نداره و فقط باعث میشه بازی سریعتر اجرا بشه . این پاراگراف بالا هم یکی از همون مواردی هستش که بهتره موقع خرید یه SSD لحاظ کنیم بجای توجه به مواردی که شاید خیلی بکارمون نیاد و بیشتر جنبه تبلیغاتی داره .

من فکر کنم کسی که میاد این تاپیک بجای اینکه بگه وسترن بلو 250GB بگیرم یا نه بهتر باشه بگه قطعات سیستمم اینه و اینقدر بودجه دارم و برای کاربری مثلا رندر یا بازی میخوام تا شما در جوابش بگی فلان مدل SSD سامسونگ با فلان رابط کاربری و فلان حجمو بخر .

با هر دوی این نظراتت موافقم.

ali a s

کاربر عضو
پسندها
18
سابقه بازارچه
2
سلام می خواستم برای خواهر زادم سیستم خرید کنیم آیا یک ssd m2 بگیریم و هارد نداشته باشد آیا ممکنه حافظه ssd زود تر از زمان خودش خراب شود به این خاطر می گویم که ممکنه فایلهای زیادی ممکنه کپی کنند و پاک کنند. چه مدلی پیشنهاد می دهید حدتقل یک ترا و اقتصادی باشه

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
سلام می خواستم برای خواهر زادم سیستم خرید کنیم آیا یک ssd m2 بگیریم و هارد نداشته باشد آیا ممکنه حافظه ssd زود تر از زمان خودش خراب شود به این خاطر می گویم که ممکنه فایلهای زیادی ممکنه کپی کنند و پاک کنند. چه مدلی پیشنهاد می دهید حدتقل یک ترا و اقتصادی باشه
سلام دوست خوبم

نه نیازی به خریداری هارد دیسک نیست. لطفا بودجه و مشخصات سیستم رو اعلام بفرمایید.

ali a s

کاربر عضو
پسندها
18
سابقه بازارچه
2
سلام دوست خوبم

نه نیازی به خریداری هارد دیسک نیست. لطفا بودجه و مشخصات سیستم رو اعلام بفرمایید.
بودجه دو
تاف 550 b
رایزن 5600x
16 گیگ رم اینها رو فعلا به صورت کار کرده خریداری کردم

invoker

کاربر فعال بازارچه
پسندها
329
سابقه بازارچه
46
بودجه دو
تاف 550 b
رایزن 5600x

درود

بنظرم بهترین و منطقی ترین کار با بدوجه 2 میلیون

خرید یه ssd 128 واسه بوت ویندوز و یکی دوتا گیم سبک هستش

و در کنارش خرید یه هارد یک ترا H.D.D برای آرشیو و ذخیره سازی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zexer2020

ali a s

کاربر عضو
پسندها
18
سابقه بازارچه
2
درود

بنظرم بهترین و منطقی ترین کار با بدوجه 2 میلیون

خرید یه ssd 128 واسه بوت ویندوز و یکی دوتا گیم سبک هستش

و در کنارش خرید یه هارد یک ترا H.D.D برای آرشیو و ذخیره یک ترا این طور باشد بودجه خرید
سلام دوست خوبم

نظرم گرفتن ssd یک ترا هست

اون هزینه برای HDD رو میشه برای خرید ssd کرد.

بودجه پایه من 2 است ولی نمی خواهم به یک باره هزینه بالا برود.

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
بودجه دو
تاف 550 b
رایزن 5600x

با اون بودجه کار زیادی نمیشه کرد.

اس اس دی KLEVV CRAS C710 M.2 NVMe 1TB
قیمتش 2.100 هست.

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
667
سابقه بازارچه
245
درود آقا آرمین
خوب هستین
یه سری سوال در مورد ویژگی Over Provisioning داشتم ممنون میشم اگر میتونید کمکم کنید . راستی برا اونایی که این پستو میخونن بگم که این OP همون مقدار فضای گم شده از هاردامونه که باعث میشه بعضی مواقع بابتش به فروشنده معترض بشیم مثل این عکس .

من این لینکو چند بار خوندم نمیدونم این چیزایی که ازش متوجه شدم درسته یا نه میپرسم شما لطفا بگین درسته متوجه شدم یا نه .

داخل لینک بالا توی تعریف OP میگه که این ویژگی برای بالا رفتن طول عمر(از نظر TBW نه MTBF) هستش . خیلی کاری با اینکه چطوری این اتفاق میوفته ندارم شایدم داشتم معلوم نیست ادامه این پست چیا میاد تو ذهنم اما بیشتر در مورد نحوه استفاده ازش سوال دارم که به درد کاربر معمولی میخوره .

سوال اولم اینه که آیا این تعریفم از OP درسته . OP یعنی اینکه کنترلر SSD میاد یه مقداری از فضا رو به خودش اختصاص میده تا با استفاده از اون فضا تعداد دفعات عمل نوشتن رو بین سلولهای حافظه ی NAND Flash ها تقسیم کنه که طول عمر همه سلولهای حافظه ی NAND Flash ها بصورت یکسان کاهش پیدا کنه ؟ و یک کار دیگه OP هم اینه که سرعت خوندن و نوشتن موقع پر شدن حافظه کاهش پیدا نکنه ؟ این دوتارو درست میگم .

یه سوال دیگه اینکه تو هاردای مکانیکی چیزی به اسم TBW نداریم ولی تو اون نوع از حافظه های دائمی هم یه مقداری از فضا نیست . آیا این بخاطر اینه که که میخواهیم وقتی هارد تا خرخره پر میشه با کاهش سرعت مواجه نشیم ؟

توی اون لینک که از لیون کامپیوتر گذاشتم و داخلش در مورد OP توضیح میده یجاش میگه "نرم افزارایی که روی خواندن تمرکز دارن" و "نرم افارایی که روی نوشتن تمرکز دارن" .

اینجا منظورش از نرم افزاریی که روی خواندن تمرکز دارن یعنی اینکه مثلا ویندوز و آفیس و بازی رو یکبار نصب میکنم به دفعات ازشون میخونم مثل روشن کردن کامپیوتر که باعث میشه با هربار روشن شدن سیستم چند گیگ از فضای SSD که مربوط به نگهداری فایلای سیستم عامل هستن عمل Read روشون انجام بشه اونم به دفعات شاید مثلا چهارصد دفعه تا نصب ویندوز بعدی که شاید دوسال طول بکشه ؟ ---- . نرم افزارایی که روی نوشتن تمرکز دارن هم منظورش نرم افزارایی هستن که مثل ادیتور فایلهای ویدئویی یا نرم افزاری مهندسی سنگین که با فایلای حجیم سروکار دارن یا حتی یه سرور که اطلاعات زیادی رو باید از کلاینتها در طول روز بگیره و روی SSD ذخیره کنه ؟ این دوتارو درست گفتم . آیا اینجا منظورش از واژه "نرم افزارها" بیشتر "نوع استفاده" ما از SSD هستش بر اساس میزان Write کم و میزان Write زیاد ؟

سازنده های SSD خودشون میان از 7% تا 28% فضا رو بسته به اینکه SSD تولیدیشون رو برای چه کاربردی تولید کردن مثلا کاربری Server یا کاربری PC و LapTop به OP اختصاص میدن طبق جدول زیر .

1707599605714.png

اینکه SSD های مخصوص سرور یه حجمهای نامتعارفی دارن مثل هفتصدو خورده ای گیگ یا هزارو چهارصد یا هزارو شیشصد گیگ بخاطر تخصیص مقداری فضای بیشتر برای OP هستش ؟

مثلا SSD مدل Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB اومده 10% بصورت پیشفرض از طریق برنامه موجود در firmware به OP اختصاص داده اما چجوری 10% از 1000GB شده 92GB طبق عکس زیر که برای این لینک هستش ؟

1707605720106.png

هر برندی یه نرم افزار برای مدیریت SSD های خودش داره مثلا سامسونگ نرم افزار Samsung Magician رو ارائه کرده که با این نرم افزارها ما میتونیم خودمون به دلخواه مقدار OP رو برای اس اس دیمون تعیین کنیم . تو عکس زیر اومده گفته ما با استفاده از نرم افزار کمپانی KingStone میایم فضای اختصاص داده شده به OP رو برای SSD با پارت نامبر DCR500R یکبار 7% و یکبار 32% در نظر میگیریم. آیا واقعا با اختصاص دادن 32% از فضای SSD به OP طول عمر اون 3 برابر میشه ؟ اون سرعت رندومی که گفته بیشتر میشه رندوم Q1T1 هستش یا Q32T1 ؟ آیا افزایش OP باعث افزایش سرعت رندوم Q32T1 هم میشه ؟

اگر من به یک SSD مدل Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB رو بیام 32% فضا برای OP اختصاص بدم و روی اون 200TB بنویسم و به یک SSD دیگه دقیقا با همین پارت نامبر و حجم بیام 7% برای OP اختصاص بدم و روی اون هم 200TB بنویسم در نهایت میزان درصد سلامتی که نرم افزار HD Sentinel به من نشون میده آیا متفاوت خواهد بود ؟ اینکه تولید کننده یک SSD میگه TBW حافظه من 600TB هستش پس داستانش چیه ؟ منظورش از اون 600TB با میزان OP پیشفرض خودشه ؟

1707603828198.png

اگر اون پاراگراف بالارو درست گفتم و اختصاص 32% از حافظه SSD به OP باعث افزایش سه برابری TBW میشه حالا اگر من اینکارو بکنم و برای یه Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB بیام 32% فضا به OP اختصاص بدم بنظر شما کار غیرمنطقی کردم و بهتره همون 10% پیشفرض باشه ؟ اصلا چرا تولید کننده های SSD اومدن داخل نرم افزاراشون این حق انتخابو به ما دادن که از 1% تا 50% رو بتونیم به OP اختصاص بدیم طبق عکس زیر که برای نرم افزار Crucial و SSD مدل P2 با حجم 1TB هستش و برای سیستم خودمه .

IMG_20231103_111837_copy_1462x1100 - Copy.jpg

تو پستای قبلیتون شما گفته بودین که من(یعنی خودتون) بخوام SSD بخرم به شاخصه های مختلف SSD نگاه میکنم از جمله کنترلرش که من متوجه نمیشدم یعنی چی . تو همون لینک لیون کامپیوتر که در مورد OP توضیح داده تو یه بخشش در مورد تواناییهای کنترلر نوشته : "بازدهی و توانایی‌های کنترلر به کار رفته در اس اس دی در فرآیندهای Garbage Collection، مدیریت بلاک‌ها، ECC یا Error Correcting Code، میزان سایش سطوح حافظه یا Wear Leveling و WAF روی طول عمر آن تأثیر مستقیم دارد."

بعد خوندن تواناییهای کنترلر متوجه شدم منظورتون چیه . من دوتا امتو سامسونگ دارم که پارت نامبراشون با هم فرق میکنه . یکی mzvl21t0hblu هستش یکی هم mzvlb1t0hblr .

IMG_20231219_002711(FILEminimizer).jpg

توی این لینک میگه در عکس بالا SSD پایینی که پارت نامبرش mzvl21t0hblu هستش کنترلرش عوض شده از Phoenix به Elpis اما NAND Flash ها همون TLC باقی مونده . الان بین این دوتا پارت نامبر مختلف اون مدلی که کنترلر جدیدتر یعنی mzvl21t0hblu که کنترلر Elpis داره با NAND Flash ورژن 6 چرا سرعتش کمتر شده نسبت به اونی که کنترلر Phoenix داره با NAND Flash ورژن 5 ؟ اصلا این دوتا SSD بنده شامل این دوتا لینک ( لینک اول - لینک دوم ) میشن یا داستان دیگه ای دارن . چرا این SSD با پارت نامبر mzvl21t0hblu انقدر اطلاعات کمی ازش تو اینترنت هست . فیک که نیست ؟

من وقتی یه SSD با حجم 120GB میخرم روش ویندوز نصب میکنم و مثلا 30GB از حجمش توسط فایلهای ویندوز اشغال میشه برای اینکه سلولهای حافظه اشغال شده توسط این 30GB فایل ویندوز فقط یک مرتبه عمل نوشتن روشون انجام نشه تا تعویض ویندوز بعدی که ممکنه 2 سال طول بکشه OP میاد جای فیزیکی اون فایلهای ویندوز رو بعد از مدتی با استفاده از ویژگی OP جابجا میکنه تا دیگر عملیات نوشتنی که قراره روی SSD انجام بشه مثل نوشتن فایلای داخل پوشه Temporary یا فایل Paging یا فایلای دانلود شده توسط دانلود منیجر هم روی این سلولها انجام بشه که تمام سلولهای حافظه NAND Flash بشکل یکسان سائیده بشه ؟ حس میکنم بخاطر حجم بالای سوالاتم شما هم دارید سائیده میشین اگر میخواهید یه بخش از سوالامو تو یه پست دیگه هر موقع وقت داشتین جواب بدین .

متشکر

آخرین ویرایش:

punk

اخراج شده
پسندها
408
حالا تا ایشون میاد جواب بده منم یه نکاتی اضافه کنم:
راستی برا اونایی که این پستو میخونن بگم که این OP همون مقدار فضای گم شده از هاردامونه که باعث میشه بعضی مواقع بابتش به فروشنده معترض بشیم مثل این عکس .
خیر این مورد با اون چیزی که کاربر ذکر کرده متفاوته
دسته بندی ها 1024 برای کامپیوتر هست و 1000 برای انسان
حافظه هایی که مثلا 480 گیگ خوردن و به فروش میره به صورت غیر قابل تغییر 32 گیگ op دارن
بعضی از حافظه ها (شایدم همشون ) به صورت نرم افزاری از op پشتیبانی میکنن یعنی شما میتونی حافظه ای که allocate نشده یا فرمت بندی نشده رو به کنترلر بسپاری برای OP (در این زمینه سامسونگ پیشتازه)

طول عمر همه سلولهای حافظه ی NAND Flash ها بصورت یکسان کاهش پیدا کنه ؟
یکی از اهداف OP این هست موقعی که حافظه شما پر میشه برای خالی کردن بلاک ها حافظتون کند نشه و گیرپاچ نکنه و اون دیتا ها یکبار در اون حافظه انتقال پیدا کنند.
چیزی که باعث میشه به صورت یکسان اطلاعات توزیع بشه الگوریتم پیاده سازی هست که ربطی به حافظه شما نداره ولی OP میتونه به عنوان یک حافظه موقت کمک کنه طول عمر سلول های دردسترس یوزر بیشتر بمونه
OP کمک شایانی میکنه وقتی حافظه ssd شما پر پر شده ولی شما نیاز داری داده ای حذف کنی.
اینکه SSD های مخصوص سرور یه حجمهای نامتعارفی دارن مثل هفتصدو خورده ای گیگ یا هزارو چهارصد یا هزارو شیشصد گیگ بخاطر تخصیص مقداری فضای بیشتر برای OP هستش ؟
بله میتونه باشه
ولی تو اون نوع از حافظه های دائمی هم یه مقداری از فضا نیست . آیا این بخاطر اینه که که میخواهیم وقتی هارد تا خرخره پر میشه با کاهش سرعت مواجه نشیم ؟
هارد های مکانیکی مشکلی برای پاک کردن اطلاعات ندارن که نیاز به OP داشته باشن
اون مورد برمیگرده به بسته بندی انسانی و ماشینی که باعث تفاوت عددی میشه
یبار شما 10تا موز رو در 2 بسته درمیاری هر بسته میشه 5 تا
یبار 10 تا موز رو در 5 بسته در میاری هر بسته میشه 2تا
در نهایت 10 تا موزه پس فقط از نظر بسته بندی متفاوته
مثلا SSD مدل Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB اومده 10% بصورت پیشفرض از طریق برنامه موجود در firmware به OP اختصاص داده اما چجوری 10% از 1000GB شده 92GB طبق عکس زیر که برای این لینک هستش ؟
اون حجم مازاد از 1000 هست
یعنی 1092 گیگ بوده
شرکت ها حافظه ای رو اعلام میکنند که در دسترس مشتری هست
مثلا هیچوقت اعلام نمیکنند 512 گیگ بعد 480گیگ باشه
همیشه میگن 480 گیگ که 512 در کل هست
میگه TBW حافظه من 600TB هستش پس داستانش چیه ؟
اون گارانتی محصولش هست
تا 600 ترابایت گارانتیه بعدش دیگ گارانتی نداره و ضمانتی برای سلامت داده های شما نداره ولی به این معنی نیست که بعد 600 ترابایت داده های شما خراب بشن
فقط گارانتی ندارن
OP باعث افزایش سه برابری TBW میشه
این یه بحث خیلی ناقص هست چون OP جوانب مختلفی رو پوشش میده که الزاما ربطی به افزایش پرفورمنس و اینا نداره
OP با garbage collection رابطه تنگاتنگی داره

اصلا چرا تولید کننده های SSD اومدن داخل نرم افزاراشون این حق انتخابو به ما دادن که از 1% تا 50% رو بتونیم به OP اختصاص بدیم
این سوال خوبیه که چرا توسعه دهنده اومده OP رو با حافظه یوزر قاطی کرده و باعث شده حافظه در دسترس یوزر با نوشتن بیشتر مواجه بشه
علتش دقیق مشخص نیست ولی فکر میکنم پاک کردن داده های بزرگ وقتی حافظه پر هست نیاز به OP بیشتری داره برای همین این اختیار رو برای افرادی که میدونن چیکار میکنن قرار دادن
قرار نیست همه افراد بیان از 10 درصد ببرن رو مثلا 50 درصد.
این یه گزینه با کاربرد خاص و تبلیغاتیه.
من وقتی یه SSD با حجم 120GB میخرم روش ویندوز نصب میکنم و مثلا 30GB از حجمش توسط فایلهای ویندوز اشغال میشه برای اینکه سلولهای حافظه اشغال شده توسط این 30GB فایل ویندوز فقط یک مرتبه عمل نوشتن روشون انجام نشه تا تعویض ویندوز بعدی که ممکنه 2 سال طول بکشه OP میاد جای فیزیکی اون فایلهای ویندوز رو بعد از مدتی با استفاده از ویژگی OP جابجا میکنه تا دیگر عملیات نوشتنی که قراره روی SSD انجام بشه مثل نوشتن فایلای داخل پوشه Temporary یا فایل Paging یا فایلای دانلود شده توسط دانلود منیجر هم روی این سلولها انجام بشه که تمام سلولهای حافظه NAND Flash بشکل یکسان سائیده بشه ؟
شما هر چیزی که روی SSD مینویسید تا زمانی که اون بلاک تحت Garbage collection دست خوش تغییر نشه به صورت فیزیکی دچار تغییر نمیشه
شما ممکنه همین الان کل حافظه ssd تون رو که 50 درصدش پر بوده حین نصب ویندوز فرمت کنید
اون لحظه GC فعال نمیشه شما نصب ویندوز رو که انجام میدی و دستور Trim که صادر میشه تااازه GC فعال میشه و به مرور و بر اساس الگوریتم سازنده شروع به کار میکنه در نتیجه احتمال اینکه فایل های روی حافظه شما یک بار روی OP نوشته بشن 50 درصد هست.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

samiar

کاربر عضو
پسندها
30
سلام در پاسخ یک نفر گفته بودید که hdd رو کلا در بیاره و حتی ب جای هارد hdd هم حافظه ssd بزاره
خب این در نتیجه رایت رو بالا تر میبره و هلث حافظه ssd رو سریع تر پایین میاره
چون هر نوع کاربری با هر نوع استفاده ای قطعا فایل هایی رو جابجا میکنه . کاربر معمولی باشه فیلم دانلود میکنه . فایل جا ب جا میکنه . و گیم دانلود میکنه و اکسترت میکنه همه اینها فقط رایت رو بالاتر میبره

چون من دقیقا دارم به این شکل استفاده میکنم یک حافظه ssd samsung 980 m2 دارم با یک هارد 1 ترا hdd که همزمان دارن کار میکنن
چه در لپ تاپ چ pc کاربر میتونه تایین کنه که مثلا هارد بعد از مثلا 2 دقیقه به حالت اسلیپ بره که در این شرایط اصلا دیگه در حالت کار نیست که بخواد باتری رو مصرف کنه یا باعث داغ شدن بشه
اما دانلود منینجر تمام دانلود های حجیم رو رو همین hdd انجام میده و win rar برای اکسترت تمام فایل ها tmp ش رو تو هارد hdd تایین کردم و جاب جایی فایل از هارد اکسترنال و ... همه رو هارد hdd انجام میشه و اون حافظه ssd فقط برای ویندوز و برنامه ها و بالا بودن سرعت سیستمه
و اگه hdd وجود نداشت تقریبا عدد مصرفی فعلی ssd ممکن بود 20 برابر الان باشه و قطعا هلثش پایین تر

اینکه با هم استفاده بشن تاثیر خاصی رو چیزی نمیزاره چون این hdd رو خودم بهش اضافه کردم و هیچ فرقی با قبل نکرده نه از لحاظ دما نه نگهداری باتری چون همونظور که گفتم ب حالت اسلیپ میره زمانی ک کاری باهاش انجام نمیشه اما فوایدش در کنار حافظه ssd قابل توجه هستش .

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
667
سابقه بازارچه
245
آقا آرمین من یه سری سوال دیگه به ذهنم رسید گفتم تا شما به اون سوالای قبلیم جواب بدین من اینارم بپرسم شاید جوابشون باعث شد دیگه نیازی نباشه به اون قبلیا جواب بدین

من تو این یکی لینک که از سایت آونگ هستش و در مورد OP توضیح داده خوندم که میگه :
"در عمل، کارایی SSD پس از حدود 50٪ کامل شدن، شروع به کاهش یافتن می‌کند. به همین دلیل برخی از تولیدکنندگان، ظرفیت‌های موجود در اختیار کاربر را کاهش داده و آن را در کنار over-provisioning اضافی قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، یک سازنده ممکن است 28 از 128 گیگابایت را رزرو کند و پیکربندی نهایی آن را به‌عنوان یک SSD صدگیگابایتی با 28 درصد over-provisioning به بازار عرضه کند. در حقیقت، این 28 درصد علاوه بر 7.37 درصد ذاتی توکار قرارگرفته، است"

این SSD مدل Samsung 850EVO با حجم 120GB که عکسشو پایینتر گذاشتم . دلیل اینکه انقدر فضای زیادی به OP اختصاص داده بخاطر اینه که طول عمر کمی که SSD های با حجم کم دارن رو با اینکار بنوعی بتونه جبران کنه ؟
روی SSD نوشته 120GB ولی داخل Disk Managment من فقط 111GB در اختیارم هست . توی پست قبلی تو عکس اول یکه مربوط به میزان OP اختصاص داده شده توسط کارخانه بسته به کاربری هستش معمولا برای SSD های با کاربری PC و Laptop که استفاده خواندنی دارن بیشتر 7% اختصاص میداد به OP حتی تو حجمای پایین ولی اینجا دوبرابر یعنی 14% شده . اینارو به این دلیل میگم که جلوتر برسم به اینکه چقدر منطقی هستش من برای سرعت بیشتر و طول عمر خودم OP رو افزایش بدم .

1707805647803.png

توی اون نوشته بفنش رنگ بالا گفته موقعی که حجم SSD بیشتر از 50% پر میشه سرعتش کاهش پیدا میکنه آیا به همین دلیل که میزان OP رو میتونیم از 1% تا 50% تعیین کنیم ؟ این OP که ما تعیین میکنیم علاوه بر اون OP تعیین شده داخل Firmware هست دیگه ؟

تو لینک سایت آونگ مهمترین ایرادی که از OP گرفته حجم اشغال شده توسط این ویژگی هستش . من خودم یکی از دلایلم برای استفاده از OP بیشتر این بود که درصد سلامت SSD دیرتر کاهش پیدا کنه تا موقع فروش با قیمت بهتری بتونم بفروشم ولی با توجه به کاهش سرعتی که بعد از پرشدن بیشتر از 50% فضای کلی رخ میده که دقیقا نمیدونم این کاهش چقدره بنظرم اگر کسی نیاز به سرعت داشته باشه و مشکل بودجه نداشته باشه منطقی باشه درصد زیادی مثلا 30% به OP اختصاص بده مخصوصا اگر برای سرور از SSD غیرسروری استفاده میکنه که بیشتر از طول عمر سرعت براش مهمه . ممکنه اون فرد فکر کنه دلیل تاخیر در خروجی دستور Request از دیتابیس حجیم شدن دیتابیس باشه که باعث میشه پردازنده وقت بیشتری برای جستجو بزاره ولی شاید اختصاص ندادن فضای مناسب به صورت دستی به SSD که مخصوص سرور نیست تاثیر بیشتری داشته باشه تو این موضوع وقتی که مثلا دیتابیس حجم زیادی از SSD رو اشغال کرده . درست نمیگم اینو ؟

راستی یه چیز جالبی که میخواستم ازتون بپرسم و جوابش تو همون لینک آونگ بود این بود که اگر یه SSD رو نتونم از داخل نرم افزار مربوطش براش بصورت دستی براش OP تنظیم کنم میتونم موقع پارتیشن بندی مقداری از اونو پارتیشن بندی نکنم که تو این لینک گفته بود میشه ولی میخوام بپرسم که اگر مثلا نرم افزار Samsung Magician برای SSD های مدل لپتاپی مثل PM981 اجازه تعیین OP نمیده آیا کنترلر SSD مدل PM981 خودش انقدری فهمیده هست که از اون فضای خالی اختصاص داده نشده بیاد برای OP استفاده کنه ؟ اینکه Samsung Magician نمیزاره من PM981 رو بصورت دستی بهش OP اختصاص بدم ولی برای Evo 970 Plus میزاره عجیب نیست ! چطور میتونم بفهمم که یه Controller با یه Firmware خاص میتونه از Dynamic OP استفاده کنه یا نمیتونه چون تو اون دو موردی که مثال زدم کنترلر هردوشون Phoenix (S4LR020) ولی فرمورشون با هم فرق میکنه . این لینک SSD سامسونگی هست که میگم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ARMIN

punk

اخراج شده
پسندها
408
عزیزان دقت کنید حافظه OP در دوحالت هست یکی static که شما هیچ دسترسی ای بهش ندارید ولی میکروکنترلر داخل حافظتون میشناستش
و دیگری dynamic که همونطور که گفتم بالاتر با از دسترس خارج کردن مقداری از حافظه دلخواه به کنترلر میرسه (البته باید میکروکنترلر ازش پشتیبانی کنه)
dynamic OP فقط برای مصارف خاص هست و زمانی هست که شما حافظتون به مقدار زیادی از حجم نوشتن و حذف نیاز داره
پس شما با تخصیص dynamic OP دارید از توزیع یکنواخت حافظه جلوگیری میکنید ولی در عوض سرعت حافظه رو پایدار میکنید
dynamic OP نیاز نیست برای کاربران معمولی تخصیص داده بشه.
آیا کنترلر SSD مدل PM981 خودش انقدری فهمیده هست که از اون فضای خالی اختصاص داده نشده
آقای ابیشی مگه برنامه نویس کنترلر PM981 هستن؟ این سوال هیچ جوابی نداره مگر اینکه به شرکت سازنده ایمیل کنید. معمولا کنترلر های حافظه های جدید ازش پشتیبانی میکنند حتی بدون برنامه تخصصی.
این موارد 4 سال پیش که بررسی میکردم هیچ جوابی براش پیدا نکردم فقط شرکت سازنده و پشتیبانی تکنسین فنیش میتونه جواب بده
مستر ابیشی فقط مشاور هستن نه تنها ایشون بلکه هیچکس بجز موارد بالا قادر به پاسخ این سوال نیست
به نظرم بهتره شما این موارد رو با پشتیبانی مطرح کنید.
من خودم یکی از دلایلم برای استفاده از OP بیشتر این بود که درصد سلامت SSD دیرتر کاهش پیدا کنه
dynamic OP کمک شایانی به درصد سلامت SSD نمیکنه چون به هرحال شما دارید از حجمی که برای شما درنظر گرفته شده به OP تخصیص میدید. بیشتر به پایداری عملکرد مربوطه.

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
درود آقا آرمین
خوب هستین
یه سری سوال در مورد ویژگی Over Provisioning داشتم ممنون میشم اگر میتونید کمکم کنید . راستی برا اونایی که این پستو میخونن بگم که این OP همون مقدار فضای گم شده از هاردامونه که باعث میشه بعضی مواقع بابتش به فروشنده معترض بشیم مثل این عکس .
نه نه اینا رو با هم قاطی نکنید، دلیل کمتر نشون داده شدن فضای هارد، همونیه که کاربر @punk اشاره کرد، بحث اینکه سازنده حافظه ملاکش از 1000 عدد 1000 عدده اما ویندوز ملاکش از 1000 عدد، عدد 1024 است. این باعث میشه وقتی حافظه مثلا 1 ترا بخرید، ویندوز اونو 976 گیگابایت بهتون نشون بده.

سوال اولم اینه که آیا این تعریفم از OP درسته . OP یعنی اینکه کنترلر SSD میاد یه مقداری از فضا رو به خودش اختصاص میده تا با استفاده از اون فضا تعداد دفعات عمل نوشتن رو بین سلولهای حافظه ی NAND Flash ها تقسیم کنه که طول عمر همه سلولهای حافظه ی NAND Flash ها بصورت یکسان کاهش پیدا کنه ؟ و یک کار دیگه OP هم اینه که سرعت خوندن و نوشتن موقع پر شدن حافظه کاهش پیدا نکنه ؟ این دوتارو درست میگم .
بله درسته، البته فضا رو به خودش اختصاص نمیده، بلکه از فضای Unallocated موجود برای توزیع فرسایش NAND بهره برداری میکنه. این فضا رو قفل نمیکنه برای خودش. صرفا بهره برداری میکنه.

یه سوال دیگه اینکه تو هاردای مکانیکی چیزی به اسم TBW نداریم ولی تو اون نوع از حافظه های دائمی هم یه مقداری از فضا نیست . آیا این بخاطر اینه که که میخواهیم وقتی هارد تا خرخره پر میشه با کاهش سرعت مواجه نشیم ؟
نه اصلا هارد ربطی به این موضوع نداره. در همه حالتی تمام فضای هارد در دسترسه.

توی اون لینک که از لیون کامپیوتر گذاشتم و داخلش در مورد OP توضیح میده یجاش میگه "نرم افزارایی که روی خواندن تمرکز دارن" و "نرم افارایی که روی نوشتن تمرکز دارن" .

خیلی توجه نکن، خودشم نفهمیده چی نوشته. در لحظه ده‌ها شاید صدها نرم افزار همزمان در حال Read و Write هستند.

اینجا منظورش از نرم افزاریی که روی خواندن تمرکز دارن یعنی اینکه مثلا ویندوز و آفیس و بازی رو یکبار نصب میکنم به دفعات ازشون میخونم مثل روشن کردن کامپیوتر که باعث میشه با هربار روشن شدن سیستم چند گیگ از فضای SSD که مربوط به نگهداری فایلای سیستم عامل هستن عمل Read روشون انجام بشه اونم به دفعات شاید مثلا چهارصد دفعه تا نصب ویندوز بعدی که شاید دوسال طول بکشه ؟ نرم افزارایی که روی نوشتن تمرکز دارن هم منظورش نرم افزارایی هستن که مثل ادیتور فایلهای ویدئویی یا نرم افزاری مهندسی سنگین که با فایلای حجیم سروکار دارن یا حتی یه سرور که اطلاعات زیادی رو باید از کلاینتها در طول روز بگیره و روی SSD ذخیره کنه ؟ این دوتارو درست گفتم . آیا اینجا منظورش از واژه "نرم افزارها" بیشتر "نوع استفاده" ما از SSD هستش بر اساس میزان Write کم و میزان Write زیاد ؟
والا مصطفی جان من خودم متوجه منظورت نشدم. ببین اون بخشی از نرم افزار رو که نمیتونی تغییر بدی، Read میکنی. مثال، Interface نرم افزار Word رو که نمیتونی عوض کنی، پس رابط کاربری نرم افزار Word رو شما Read میکنی اما متن داخل ادیتور رو که شما عوضش می کنی داری Write میکنی. پس عملیات Read و Write همزمان انجام میدی وقتی داری روی نرم افزار Word کار میکنی.

وقتی فیلم دانلود میکنی داری Write میکنی وقتی دانلود تموم شد و فیلم رو تماشا میکنی داری Read میکنی، وقتی همون فیلم رو در نرم افزار پریمیر باز میکنی تا تدوین کنی همزمان Read و Write میکنی و وقتی از پروژه خروجی میگیری داری Write میکنی.

اینقدر این داستان Read و Write در هم تنیده است شما نمیتونی از هم تفکیکش کنی.

سازنده های SSD خودشون میان از 7% تا 28% فضا رو بسته به اینکه SSD تولیدیشون رو برای چه کاربردی تولید کردن مثلا کاربری Server یا کاربری PC و LapTop به OP اختصاص میدن طبق جدول زیر .

مشاهده فایل‌پیوست 17922

این اصلا OP به اون مفهومی که ما در نظر داریم نیست. منظور ما از OP فضایی که خودت بهش اخصاص میدی. از مرحله پرت نشو، چیزی که سازنده اعمال کرده، داستانش فرق میکنه.

نمیدونم.

مشاهده فایل‌پیوست 17929

نمیدونم.

هر برندی یه نرم افزار برای مدیریت SSD های خودش داره مثلا سامسونگ نرم افزار Samsung Magician رو ارائه کرده که با این نرم افزارها ما میتونیم خودمون به دلخواه مقدار OP رو برای اس اس دیمون تعیین کنیم .
منظور من و ما از OP همینه، اینکه خودت یک بخشی رو آزاد بگذاری.

تو عکس زیر اومده گفته ما با استفاده از نرم افزار کمپانی KingStone میایم فضای اختصاص داده شده به OP رو برای SSD با پارت نامبر DCR500R یکبار 7% و یکبار 32% در نظر میگیریم.

کینگ استون رو نمیدونم.

آیا واقعا با اختصاص دادن 32% از فضای SSD به OP طول عمر اون 3 برابر میشه ؟

نه.

اون سرعت رندومی که گفته بیشتر میشه رندوم Q1T1 هستش یا Q32T1 ؟

نمیدونم.

آیا افزایش OP باعث افزایش سرعت رندوم Q32T1 هم میشه ؟

نه.

اگر من به یک SSD مدل Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB رو بیام 32% فضا برای OP اختصاص بدم و روی اون 200TB بنویسم و به یک SSD دیگه دقیقا با همین پارت نامبر و حجم بیام 7% برای OP اختصاص بدم و روی اون هم 200TB بنویسم در نهایت میزان درصد سلامتی که نرم افزار HD Sentinel به من نشون میده آیا متفاوت خواهد بود ؟

نمیدونم.

اینکه تولید کننده یک SSD میگه TBW حافظه من 600TB هستش پس داستانش چیه ؟

اون عدد صرفا یک تخمین اعلام شده توسط تولید کننده SSD است که اون هم بر اساس گفته سازنده چیپ NAND این تخمین رو اعلام کرده. ممکنه شما 3 پتابایت هم روی همون SSD که TBW 600 داره رایت کنی و اتفاقی نیفته.

منظورش از اون 600TB با میزان OP پیشفرض خودشه ؟

نمیدونم.

مشاهده فایل‌پیوست 17926

اگر اون پاراگراف بالارو درست گفتم و اختصاص 32% از حافظه SSD به OP باعث افزایش سه برابری TBW میشه حالا اگر من اینکارو بکنم و برای یه Samsung 970 Evo Pluse با حجم 1TB بیام 32% فضا به OP اختصاص بدم بنظر شما کار غیرمنطقی کردم و بهتره همون 10% پیشفرض باشه ؟

نمیدونم. من خودم روی سیستم شخصیم، وقت هایی که فضا کم دارم از OP استفاده نمیکنم و همه ی فضای SSD فرمت شده و در اختیارمه، اما وقتی فضا زیاد دارم دست و دلباز میشم و 10 درصد از فضای هر SSD رو به OP اختصاص میدم نه بیشتر.

اصلا چرا تولید کننده های SSD اومدن داخل نرم افزاراشون این حق انتخابو به ما دادن که از 1% تا 50% رو بتونیم به OP اختصاص بدیم طبق عکس زیر که برای نرم افزار Crucial و SSD مدل P2 با حجم 1TB هستش و برای سیستم خودمه .

مشاهده فایل‌پیوست 17928

بعضی از آدمها تا خرخره درایوشون رو پر میکنند، حالا برای اینکه در سرعت اس اس دی و طول عمرش اثر منفی نگذاره، سازنده اختیار OP رو به شما داده تا با خارج کردن بخشی از حافظه از دسترس خودت، سرعت و طول عمر حافظه ات فدای بی دقتی خودت نشه.

تو پستای قبلیتون شما گفته بودین که من(یعنی خودتون) بخوام SSD بخرم به شاخصه های مختلف SSD نگاه میکنم از جمله کنترلرش که من متوجه نمیشدم یعنی چی . تو همون لینک لیون کامپیوتر که در مورد OP توضیح داده تو یه بخشش در مورد تواناییهای کنترلر نوشته : "بازدهی و توانایی‌های کنترلر به کار رفته در اس اس دی در فرآیندهای Garbage Collection، مدیریت بلاک‌ها، ECC یا Error Correcting Code، میزان سایش سطوح حافظه یا Wear Leveling و WAF روی طول عمر آن تأثیر مستقیم دارد."

بعد خوندن تواناییهای کنترلر متوجه شدم منظورتون چیه . من دوتا امتو سامسونگ دارم که پارت نامبراشون با هم فرق میکنه . یکی mzvl21t0hblu هستش یکی هم mzvlb1t0hblr .

مشاهده فایل‌پیوست 17930

توی این لینک میگه در عکس بالا SSD پایینی که پارت نامبرش mzvl21t0hblu هستش کنترلرش عوض شده از Phoenix به Elpis اما NAND Flash ها همون TLC باقی مونده . الان بین این دوتا پارت نامبر مختلف اون مدلی که کنترلر جدیدتر یعنی mzvl21t0hblu که کنترلر Elpis داره با NAND Flash ورژن 6 چرا سرعتش کمتر شده نسبت به اونی که کنترلر Phoenix داره با NAND Flash ورژن 5 ؟ اصلا این دوتا SSD بنده شامل این دوتا لینک ( لینک اول - لینک دوم ) میشن یا داستان دیگه ای دارن . چرا این SSD با پارت نامبر mzvl21t0hblu انقدر اطلاعات کمی ازش تو اینترنت هست . فیک که نیست ؟

فیک سامسونگ که نداریم. سامسونگ صرفا به دلایل اقتصادی نتونست کنترلر فینیکس رو با اون قیمت اولیه تولید کنه، گذاشت کنار، اومد از کنترلر Eplis که برای 980Pro بود برای 970EvoPlus استفاده کرد. صرفا همین.

تفاوت در سرعت هم به دلیل تفاوت سرعت این دو کنترلر بوده که Elpis در اصل Gen.4 هست، اما سامسونگ برای استفاده در 970EvoPlus محدودش کرده.

من وقتی یه SSD با حجم 120GB میخرم روش ویندوز نصب میکنم و مثلا 30GB از حجمش توسط فایلهای ویندوز اشغال میشه برای اینکه سلولهای حافظه اشغال شده توسط این 30GB فایل ویندوز فقط یک مرتبه عمل نوشتن روشون انجام نشه تا تعویض ویندوز بعدی که ممکنه 2 سال طول بکشه OP میاد جای فیزیکی اون فایلهای ویندوز رو بعد از مدتی با استفاده از ویژگی OP جابجا میکنه تا دیگر عملیات نوشتنی که قراره روی SSD انجام بشه مثل نوشتن فایلای داخل پوشه Temporary یا فایل Paging یا فایلای دانلود شده توسط دانلود منیجر هم روی این سلولها انجام بشه که تمام سلولهای حافظه NAND Flash بشکل یکسان سائیده بشه ؟

بله.

حس میکنم بخاطر حجم بالای سوالاتم شما هم دارید سائیده میشین اگر میخواهید یه بخش از سوالامو تو یه پست دیگه هر موقع وقت داشتین جواب بدین .

متشکر

نه مشکلی نیست اگر چیزی بلد باشم جواب میدم برادر.

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
سلام در پاسخ یک نفر گفته بودید که hdd رو کلا در بیاره و حتی ب جای هارد hdd هم حافظه ssd بزاره
خب این در نتیجه رایت رو بالا تر میبره و هلث حافظه ssd رو سریع تر پایین میاره

با افزایش دوام حافظه‌های SSD، تکنولوژی به سمت حذف هارد دیسک حرکت میکنه. وقتی حافظه SSD شما 60 سال میتونه عمر کنه، حالا این 60 بشه 40 سال یا بشه 10 سال، اتفاقی نمیفته چون شما 5 سال بعد ممکنه اصلا اون SSD رو عوض کنید و ارتقا بدین.

چون هر نوع کاربری با هر نوع استفاده ای قطعا فایل هایی رو جابجا میکنه . کاربر معمولی باشه فیلم دانلود میکنه . فایل جا ب جا میکنه . و گیم دانلود میکنه و اکسترت میکنه همه اینها فقط رایت رو بالاتر میبره

خب ببره. عرض کردم، اگر اس اس دی که دارم مثلا با میزان رایتی که دارم 60 سال دوام بیاره، این 60 بشه 30 سال، چه اتفاقی میفته؟ یا بشه 20 سال؟ یا بشه 10 سال؟ چی میشه؟ انسان خودش عمر محدودی داره، اگر الان نتونی از زندگیت لذت ببری، سر پیری توی 90 سالگی میخوای SSD رو واسه نوه ات به ارث بگذاری که نگرانش باشی؟

چون من دقیقا دارم به این شکل استفاده میکنم یک حافظه ssd samsung 980 m2 دارم با یک هارد 1 ترا hdd که همزمان دارن کار میکنن
چه در لپ تاپ چ pc کاربر میتونه تایین کنه که مثلا هارد بعد از مثلا 2 دقیقه به حالت اسلیپ بره که در این شرایط اصلا دیگه در حالت کار نیست که بخواد باتری رو مصرف کنه یا باعث داغ شدن بشه
اما دانلود منینجر تمام دانلود های حجیم رو رو همین hdd انجام میده و win rar برای اکسترت تمام فایل ها tmp ش رو تو هارد hdd تایین کردم و جاب جایی فایل از هارد اکسترنال و ... همه رو هارد hdd انجام میشه و اون حافظه ssd فقط برای ویندوز و برنامه ها و بالا بودن سرعت سیستمه
و اگه hdd وجود نداشت تقریبا عدد مصرفی فعلی ssd ممکن بود 20 برابر الان باشه و قطعا هلثش پایین تر

میتونی جای هارد، از SSD ساتا استفاده کنی.

اینکه با هم استفاده بشن تاثیر خاصی رو چیزی نمیزاره چون این hdd رو خودم بهش اضافه کردم و هیچ فرقی با قبل نکرده نه از لحاظ دما نه نگهداری باتری چون همونظور که گفتم ب حالت اسلیپ میره زمانی ک کاری باهاش انجام نمیشه اما فوایدش در کنار حافظه ssd قابل توجه هستش .

بله همینطوره.

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
آقا آرمین من یه سری سوال دیگه به ذهنم رسید گفتم تا شما به اون سوالای قبلیم جواب بدین من اینارم بپرسم شاید جوابشون باعث شد دیگه نیازی نباشه به اون قبلیا جواب بدین

من تو این یکی لینک که از سایت آونگ هستش و در مورد OP توضیح داده خوندم که میگه :
"در عمل، کارایی SSD پس از حدود 50٪ کامل شدن، شروع به کاهش یافتن می‌کند. به همین دلیل برخی از تولیدکنندگان، ظرفیت‌های موجود در اختیار کاربر را کاهش داده و آن را در کنار over-provisioning اضافی قرار می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، یک سازنده ممکن است 28 از 128 گیگابایت را رزرو کند و پیکربندی نهایی آن را به‌عنوان یک SSD صدگیگابایتی با 28 درصد over-provisioning به بازار عرضه کند. در حقیقت، این 28 درصد علاوه بر 7.37 درصد ذاتی توکار قرارگرفته، است"

این SSD مدل Samsung 850EVO با حجم 120GB که عکسشو پایینتر گذاشتم . دلیل اینکه انقدر فضای زیادی به OP اختصاص داده بخاطر اینه که طول عمر کمی که SSD های با حجم کم دارن رو با اینکار بنوعی بتونه جبران کنه ؟

احتمالا.

روی SSD نوشته 120GB ولی داخل Disk Managment من فقط 111GB در اختیارم هست .

به دلیل اینکه ملاک ویندوز از 1K حافظه، عدد 1024 است.

توی پست قبلی تو عکس اول یکه مربوط به میزان OP اختصاص داده شده توسط کارخانه بسته به کاربری هستش معمولا برای SSD های با کاربری PC و Laptop که استفاده خواندنی دارن بیشتر 7% اختصاص میداد به OP حتی تو حجمای پایین ولی اینجا دوبرابر یعنی 14% شده . اینارو به این دلیل میگم که جلوتر برسم به اینکه چقدر منطقی هستش من برای سرعت بیشتر و طول عمر خودم OP رو افزایش بدم .

بخشی که خود کنترلر حافظه برای OP اختصاص داده رو به عنوان یه جور کش بهش نگاه کن. بخشی که خودت به OP اختصاص میدی رو OP نگاه کن. چون اون چیزی که کنترلر برای OP کنار میگذاره، نه شما میتونی عوضش کنی، نه میتونی دست بهش بزنی، نه در دسترس شما قرار داره، و نه امکان کم و زیاد شدن داره.

چیزی که در دسترس من نیست، من نمیبینم، دخالتی در ساختنش و بوجود آوردنش و تغییریش نمیتونم داشته باشم، چرا اصلا راجبش فکر کنم یا سوال کنم؟ به عهده سازنده اس اس دی هست.

اما چیزی که به عنوان کاربر به ما مربوط میشه، اون بخشی است که خودمون دخالت داریم. در مورد OP که خودت میخوای اختصاص بدی، اگر شخصیتا کاربری هستی که مراقبی حافظه SSD که داری تا خرخره پر نشه، اصلا بهش فکر نکن. نمیخواد OP فعال کنی. اما اگر شخصیت خودت به عنوان یک کاربر اینطوریه که حواست به حجم درایو SSD ات نیست و یکی در میون قرمز میشه، بیا 10 درصد از فضای SSD رو به صورت Unallocated بگذار کنار تا در دسترس کنترلر باشه اونوقت اگر درایوت تا خرخره هم پر شد و قرمز شد، تاثیر منفی زیادی روی سرعت اس اس دی و دوامش نداشته باشه.

مشاهده فایل‌پیوست 18085

توی اون نوشته بفنش رنگ بالا گفته موقعی که حجم SSD بیشتر از 50% پر میشه سرعتش کاهش پیدا میکنه آیا به همین دلیل که میزان OP رو میتونیم از 1% تا 50% تعیین کنیم ؟

نه ربطی نداره.

این OP که ما تعیین میکنیم علاوه بر اون OP تعیین شده داخل Firmware هست دیگه ؟

این OP که ما تعیین میکنیم OP هست. چیزی که خود سازنده از حافظه برای خودش کنار میگذاره اصلا کاری بهش نداریم، بهش فکر نمیکنیم. سوال هم نمیکنیم 😆 خود سازنده میدونه و خدای خودش. اون بخشی که ما میتونیم تغییر بدیم و دست ببریم، بخش ماست.

تو لینک سایت آونگ مهمترین ایرادی که از OP گرفته حجم اشغال شده توسط این ویژگی هستش . من خودم یکی از دلایلم برای استفاده از OP بیشتر این بود که درصد سلامت SSD دیرتر کاهش پیدا کنه تا موقع فروش با قیمت بهتری بتونم بفروشم

دلیل خوبیه.

ولی با توجه به کاهش سرعتی که بعد از پرشدن بیشتر از 50% فضای کلی رخ میده که دقیقا نمیدونم این کاهش چقدره

محسوس نیست.

بنظرم اگر کسی نیاز به سرعت داشته باشه و مشکل بودجه نداشته باشه منطقی باشه درصد زیادی مثلا 30% به OP اختصاص بده

نه، بیشتر از 10 درصد منطقی نیست. تازه همون 10 درصد از از نظر خیلی ها منطقی نیست. از نظر خیلی ها شما برای هر بیت اون حافظه پول دادی پس از همه اش باید بتونی استفاده کنی.

مخصوصا اگر برای سرور از SSD غیرسروری استفاده میکنه

این کار اصلا اشتباهه.

که بیشتر از طول عمر سرعت براش مهمه . ممکنه اون فرد فکر کنه دلیل تاخیر در خروجی دستور Request از دیتابیس حجیم شدن دیتابیس باشه که باعث میشه پردازنده وقت بیشتری برای جستجو بزاره ولی شاید اختصاص ندادن فضای مناسب به صورت دستی به SSD که مخصوص سرور نیست تاثیر بیشتری داشته باشه تو این موضوع وقتی که مثلا دیتابیس حجم زیادی از SSD رو اشغال کرده . درست نمیگم اینو ؟

نه.

ااستی یه چیز جالبی که میخواستم ازتون بپرسم و جوابش تو همون لینک آونگ بود این بود که اگر یه SSD رو نتونم از داخل نرم افزار مربوطش براش بصورت دستی براش OP تنظیم کنم میتونم موقع پارتیشن بندی مقداری از اونو پارتیشن بندی نکنم که تو این لینک گفته بود میشه

آره میشه.

ولی میخوام بپرسم که اگر مثلا نرم افزار Samsung Magician برای SSD های مدل لپتاپی مثل PM981 اجازه تعیین OP نمیده آیا کنترلر SSD مدل PM981 خودش انقدری فهمیده هست که از اون فضای خالی اختصاص داده نشده بیاد برای OP استفاده کنه ؟

آره میکنه.

اینکه Samsung Magician نمیزاره من PM981 رو بصورت دستی بهش OP اختصاص بدم ولی برای Evo 970 Plus میزاره عجیب نیست !

نه عجیب نیست چون وظیفه سامسونگ نیست برای PM981 نرم افزار بسازه، وظیفه OEM هست که اون 981 رو از سامسونگ خریده، اون باید براش نرم افزار بده. به همین دلیل خرید حافظه های SSD مدل OEM مثل 981 به صورت مستقیم و خام اشتباهه چون ساپورت نرم افزاری نداره. سامسونگ هم خیلی محدود پشتیبانی میکنه چون وظیفه شرکت ثالثه براش نرم افزار بده.

چطور میتونم بفهمم که یه Controller با یه Firmware خاص میتونه از Dynamic OP استفاده کنه یا نمیتونه چون تو اون دو موردی که مثال زدم کنترلر هردوشون Phoenix (S4LR020) ولی فرمورشون با هم فرق میکنه . این لینک SSD سامسونگی هست که میگم .

تقریبا تمام کنترلرهای مدرن حافظه ها (شامل 99 درصد مدلهای موجود در بازار) این امکان رو دارند. اما کنار گذاشتن بخشی از حافظه برای OP از نظر اقتصادی منطقی نیست.

ARMIN

کاربر فعال بازارچه
پسندها
144
سابقه بازارچه
68
مستر ابیشی فقط مشاور هستن نه تنها ایشون بلکه هیچکس بجز موارد بالا قادر به پاسخ این سوال نیست

آره واقعیتش من که رشته ام کامپیوتر نبوده. علوم کامپیوتر رو به صورت تئوری بلد نیستم. اکثر بچه های سخت افزاری همینطوری تجربی یاد گرفتن.

ما بر اساس تجربه هامون از سخت افزار به سطح دانش تجربی رسیدیم. حالا فرض کن چند تا نکته هم رفتیم سرچ کردیم دلیل تئوریش رو هم یاد گرفتیم. اما در اصل قضیه سطح تجربی دانش ما تغییری ایجاد نمیشه. مثلا توضیح من در مورد OP میتونه از نظر تئوری و علمی غلط باشه، من هیچ ادعایی در زمینه دانش تئوری کامپیوتر ندارم. صرفا کسی که رشته اش علوم مرتبط با کامپیوتر بوده میتونه به خیلی از این مسائل به صورت علمی جواب بده.

هرچند توی ایران با توجه به سطح علمی که در دانشگاه داریم، بچه‌هایی که کامپیوتر رو تئوری خوندن هم زیاد با قطعات روز دنیا آشنایی ندارند و مثلا کسی که با تجربه آخرین سخت افزارهای روز دنیا به نکته ای رسیده قطعا جلوتر از کسیه که در ایران مثلا رشته کامپیوتر داره سخت افزار میخونه راجب چیزاهایی که ده ها سال پیش بوده.

به قول شما من نهایتا در بهترین حالت خودم میتونم نقش یه مشاور رو داشته باشم بگم بین سه قطعه A و B و C کدوم برای نوع کاربری شما و بودجه ای که داری مناسبتره، اما اینکه دلیل تئوری عملکرد فلان کنترلر در فلان حالت چیه، یا چرا سامسونگ یک کنترلر رو نتونسته ادامه تولید بده و به چه دلیل فنی کنار گذاشته، سوادش رو ندارم جواب بدم و ادعایی هم در این موارد ندارم.

این خیلی خوبه دوستمون مصطفی جان ریزبین هست و خیلی موارد رو میره دنبالش تا ته داستان رو پیگیره، اما وقتی سطح سوالات از Level تجربی بالاتر میره و وارد سطح آکادمیک میشه، دیگه باید پاسخ رو در دانشگاه و مراکز علمی رفت به دنبالش.

samiar

کاربر عضو
پسندها
30
با افزایش دوام حافظه‌های SSD، تکنولوژی به سمت حذف هارد دیسک حرکت میکنه. وقتی حافظه SSD شما 60 سال میتونه عمر کنه، حالا این 60 بشه 40 سال یا بشه 10 سال، اتفاقی نمیفته چون شما 5 سال بعد ممکنه اصلا اون SSD رو عوض کنید و ارتقا بدین.

خب ببره. عرض کردم، اگر اس اس دی که دارم مثلا با میزان رایتی که دارم 60 سال دوام بیاره، این 60 بشه 30 سال، چه اتفاقی میفته؟ یا بشه 20 سال؟ یا بشه 10 سال؟ چی میشه؟ انسان خودش عمر محدودی داره، اگر الان نتونی از زندگیت لذت ببری، سر پیری توی 90 سالگی میخوای SSD رو واسه نوه ات به ارث بگذاری که نگرانش باشی؟

میتونی جای هارد، از SSD ساتا استفاده کنی.

بله همینطوره.

وقتی رایت یک اس اس دی 150 ترابایت هست دیگه بحث سر از 20 سال به 10 سال نیست
اینم با رسم تصویر :

screenshot_-_2_13_2024_,_3_48_35_pm_0761.png

با 4 ترابایت رایت 2 درصد کم کرده با رایت 150-200 ترابایت قطعا دیگه کارایی نداره اگه بازم کار کنه

اینم هارد hdd :

که تو 124 روز نزدیک 30 ترا رایت داشته ( با اینکه من اونقدرا هم ازش استفاده نمیکنم )
screenshot_-_2_13_2024_,_3_48_48_pm_yes6.png

پس کسی با استفاده زیاد ( دانلود . نصب بازی و ... نه وب گردی و استفاده معمولی ) هیچ توجیه اقتصادی نداره که بیاد hdd رو کلا حذف کنه بلکه بخواد هر یک سال یکبار 2 میلیون پول یک اس اس دی جدید رو بده . دیگه به نوه و نتیجه و ندیده نمیرسه هر سال پول یک اس اس دی جدید رو باید اون طرف پرداخت کنه .

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
667
سابقه بازارچه
245
خیلی ممنون بابت اینکه وقت میزارید جواب میدین

نه نه اینا رو با هم قاطی نکنید، دلیل کمتر نشون داده شدن فضای هارد، همونیه که کاربر @punk اشاره کرد، بحث اینکه سازنده حافظه ملاکش از 1000 عدد 1000 عدده اما ویندوز ملاکش از 1000 عدد، عدد 1024 است. این باعث میشه وقتی حافظه مثلا 1 ترا بخرید، ویندوز اونو 976 گیگابایت بهتون نشون بده.

1707874628063.png

خب پس شما میگین ما سه تا فضا داریم بجز اون فضایی که به پارتیشن تبدیل میشه و داخل My Computer بصورت درایو به من نشون داده میشه
یکی فضایی که خود سازنده برمیداره برای یه استفاده خاص که نمیدونم چیه بدردم نمیخوره بدونم
یکی فضایی که خود سازنده به OP اختصاص میده از طریق Firmware مثل 10% فضای داخل عکس زیر که فکر کنم بهش Static OP میگن
یکی هم فضایی که سازنده به من امکان ایجادشو میده با نرم افزار خودش یا اینکه میتونم یک قسمت رو پارتیشن بندی نکنم و بصورت Unalocated بزارم در انتهای SSD که بهش Dynamic OP میگن
این سه تارو درست گفتم ؟

index.php

============================================================================

والا مصطفی جان من خودم متوجه منظورت نشدم. ببین اون بخشی از نرم افزار رو که نمیتونی تغییر بدی، Read میکنی. مثال، Interface نرم افزار Word رو که نمیتونی عوض کنی، پس رابط کاربری نرم افزار Word رو شما Read میکنی اما متن داخل ادیتور رو که شما عوضش می کنی داری Write میکنی. پس عملیات Read و Write همزمان انجام میدی وقتی داری روی نرم افزار Word کار میکنی.

وقتی فیلم دانلود میکنی داری Write میکنی وقتی دانلود تموم شد و فیلم رو تماشا میکنی داری Read میکنی، وقتی همون فیلم رو در نرم افزار پریمیر باز میکنی تا تدوین کنی همزمان Read و Write میکنی و وقتی از پروژه خروجی میگیری داری Write میکنی.

اینقدر این داستان Read و Write در هم تنیده است شما نمیتونی از هم تفکیکش کنی.

منم خیلی دنبال فهمیدن دقیق این مطلب نیستم فقط میگم اون لینک داره میگه که اگر استفاده ای که از SSD میکنی باعث میشه مقدار Write زیادی روش انجام بشه یا اصطلاحا با نرم افزارای متمرکز روی نوشتن سروکار داری بیا Dynamic OP زیادی اختصاص بده ولی اگر مقدار کمی Write داری و موقعی که داخل Crystal Disk Info نگاه میکنی میبینی سه چهار برابر مقدار Write عمل Read انجام دادی Dynamic OP کمی اختصاص بده . این برداشت من از اون لینک درسته یا اشتباهه ؟

بعضی از آدمها تا خرخره درایوشون رو پر میکنند، حالا برای اینکه در سرعت اس اس دی و طول عمرش اثر منفی نگذاره، سازنده اختیار OP رو به شما داده تا با خارج کردن بخشی از حافظه از دسترس خودت، سرعت و طول عمر حافظه ات فدای بی دقتی خودت نشه.

الان شما اینجا میگین با اختصاص بخشی به Dynamic OP سرعت و طول عمرو فدای بی دقتی نکنیم یعنی معتقدین که Dynamic OP روی سرعت و طول عمر تاثیر داره . توی این لینک که نمیدونم خوندین یا نه تو یه بخشیش میگه :
"زمانی که گفته می‌شود تعداد TBW یک درایو برابر با تعداد فرآیندهای نوشتن یک درایو در طول زمان گارانتی آن است، می‌توان مشاهده کرد که در درایوهایی که از 32 درصد Over Provisioning استفاده می‌کنند این مقدار دو برابر می‌‍شود. به همین خاطر است که درایوهای 32 درصدی برای استفاده در کنار نرم افزارهای که روی نوشتن متمرکز هستند پیشنهاد می‌شوند. مقادیر مربوط به TBW توسط شرکت Kingston و با استفاده از پردازش‌های JEDEC به عنوان مرجع به دست آمده‌اند."

این JEDEC کجاست ؟ چقدر معتبره نتیجش ؟ چرا SSD های سروری حدودا 30% فضا به OP دادن . آیا این حجم OP در SSD های سروری بخاطر عدم کاهش سرعته یا افزایش طول عمر که مقدار بیت ها معتبر باقی بمونه داخل سلولها حتی اگر سرعت هم بخاطر استفاده زیاد اومد پایین ولی دیتا از دست نره اونم داخل سرور که ممکنه یه خطا هزینه زیادی داشته باشه . حس میکنم اونجا که پرسیدم تخصیص OP زیاد میتونه باعث افزایش زیاد TBW بشه گفتین نه خیلی اعتقادی اصلا به اون تستی که روی SSD برند KingStone شده ندارید . البته منم نمیدونم واقعا اون تست انجام شده و درست هستش یا نه فقط ربطش دادم به میزان زیاد OP اختصاص داده شده برای SSD های سروری و گفتم شاید درست باشه .

اصلا یه سوال مهمتر اینه که تخصیص میزان OP زیاد اعتبار صحت بیتهارو تو میزان نوشتن خیلی زیاد روی SSD تضمین میکنه یا بیشتر برای عدم کاهش سرعت هستش هرچی میزان نوشتن بیشتر میشه ؟ من فکر کنم گزینه اول باشه دلیلم هم عکسایی هست که آخر این پست گذاشتم .

تفاوت در سرعت هم به دلیل تفاوت سرعت این دو کنترلر بوده که Elpis در اصل Gen.4 هست، اما سامسونگ برای استفاده در 970EvoPlus محدودش کرده.

الان خود شما بین اون دوتا مدل Evo 970 Pluse کدومو میخرید اگر قیمتشون یکسان باشه ؟ کنترلر جدیدتر Elpis و NAND Flash ورژن 6 اما کمی در سرعت محدود شده یا کنترلر قدیمی تر و NAND Flash ورژن 5 ؟

من تو پستای قبلی تو یه پاراگراف بنفش رنگ در مورد کارایی که یه کنترلر انجام میده نوشتم . آیا این کنترلر جدیدتر مدیریت بهتری هم انجام میده روی NAND Flash ها ؟

در مورد OP که خودت میخوای اختصاص بدی، اگر شخصیتا کاربری هستی که مراقبی حافظه SSD که داری تا خرخره پر نشه، اصلا بهش فکر نکن. نمیخواد OP فعال کنی. اما اگر شخصیت خودت به عنوان یک کاربر اینطوریه که حواست به حجم درایو SSD ات نیست و یکی در میون قرمز میشه، بیا 10 درصد از فضای SSD رو به صورت Unallocated بگذار کنار تا در دسترس کنترلر باشه اونوقت اگر درایوت تا خرخره هم پر شد و قرمز شد، تاثیر منفی زیادی روی سرعت اس اس دی و دوامش نداشته باشه.

الان من تو این توضیحتون یه چیزی رو متوجه نشدم . مگه فضایی که کنترلر برای Dynamic OP استفاده میکنه نباید حتما Unalocated باشه . شما جوری توضیح دادین من فکر کردم اگر کل 1TB رو به پارتیشن تبدیل کنم ولی بیشتر از 70% اونو پر نکنم اونوقت کنترلر از اون 30% بقیه میتونه برای OP استفاده کنه . واقعا میتونه یا من اشتباه متوجه شدم .

این کار اصلا اشتباهه.

شما میگین که اختصاص M.2 غیر سروری برای سرور کلا اشتباهه ولی من خیلیارو دیدم اینکارو انجام میدن و یه PC خونگی رو برای سرور یه وبسایت یا حتی یه شرکت کوچیک قرار میدن . برای همین میگم که اگر حالا کسی اومد یه SSD غیر سروری رو به یه سرور اختصاص داد احتمالا بخاطر قیمت کمترش بهتر نیست بیاد 32% رو Dynamic OP اختصاص بده ؟ سوالم این بود درواقع حالا که دارم از موس بجای گوشکوب استفاده میکنم برای تهیه گوشکوبیده بهتر نیست با کف موس نخود لوبیاهارو بکوبم تا با روی موس که قوس داره ؟ تو گوگل سرچ کردم گوشکوبیده فقط کباب کوبیده آورد شماها به اینی که ملات آبگوشتو میکوبن چی میگین .

یه سوال :
سازنده میگه من تا این مقدار TBW اس اس دیمو گارانتی میکنم تا کمتر از این مقدار اگر داده ها اعتبارشون رو در سلولهای حافظه از دست دادن و پیغام CRC دریافت کردی هاردو بیار من یه نو بهت میدم .

یه چیزی که من متوجه شدم اینه که من میتونم با اختصاص Dynamic OP زیاد کاری کنم که مثلا EVO 970 Pluse با حجم 1TB بعد از 600TB عمل Write بتونه مقدار Write بیشتری بدون اینکه داده موجود در سلول حافظه نامعتبر بشه انجام بده شاید سرعت بیاد پایین ولی اعتبار داده حفظ میشه . آخه ما دوتا دلیل برای کاهش سرعت داریم یکی اونی که داخل لینک میگه فضای اشغالی از 50% که بیشتر میشه و هرچی به سمت 100% میره نمودار سرعت نزولی میشه یکی هم خود شما تو پستای خیلی قبلتر گفتین که هرچی درصد سلامتی SSD کمتر میشه سرعتش هم شروع میکنه به پایین اومدن .

دوتا SSD بود مدل Samsung EVO 970 Pluse با حجم 500GB که یوزر سامان چند وقت پیش تو این تاپیک فروش از یوزر رحمان خرید . میزان Write انجام شده روی اس اس دی 257TB بود که وقتی از یوزر سامان خواستم عکس تستشونو بفرسته دیدم سرعتش خیلی اومده پایین . عکساشونو پایینتر گذاشتم . طول عمر این مدل 300TB و من با توجه به 40 ترابایت باقی مونده تا مرز گارانتی میگفتم باید درصد سلامتش 15% باشه یا نهایت 20% ولی داخل عکس میبینید که حدودا 70% هستش .

من فکر کنم با توجه به مدیریتی که کنترلر Phoenix انجام داده و تخصیص Dynamic OP باعث شده تا HD Sentinel خیلی به TBW کاری نداشته باشه تو اعلام درصد سلامت . این همون دلیلی هست که برای سوال زرد رنگ میگفتم . فکر کنم این دوتا M.2 داخل تاپیک فروش با توجه به میزان Write یکسان و همینطور مقدار زیاد Write بصورت Raid برای سرور استفاده میشدن . بنظر شما چرا با اینکه SSD ها تقریبا 300TB عمرشون رو کردن ولی درصد سلامتشون 70% هستش . این 70% میتونه این معنی رو بده که درسته سرعت اومده پایین ولی داده ها تا TBW حدودا 1000TB دچار تغییر نمیشن و هنوز SSD تا مدت زیادی قابل استفاده هستش به عنوان یه حافظه غیرفرار در حد یه SSD با رابط کاربری SATA 6Gb/s ؟

3.jpg Screenshot_۲۰۲۳۱۲۰۲-۰۱۴۲۰۲_Gallery.jpg

از نظر خیلی ها شما برای هر بیت اون حافظه پول دادی پس از همه اش باید بتونی استفاده کنی.

من یه SSD بود میخواستم به یکی بفروشم کروشیال مدل P2 یک ترابایت بود طرف گفتش که نه نمیخوام درصد سلامتی اینا خیلی زود میاد پایین . حالا کاری ندارم اون چی گفت و معنی حرفش چی بود .

منم دلم میخواد از این فضا که براش پول دادم استفاده کنم ولی میگم اگر 3 میلیون تومن دادم یه SSD رده پایین لکسار یک ترابایت خریدم با NAND Flash از نوع QLC که خیلی زود درصد سلامتیش کاهش پیدا میکنه اگر میشه با اختصاص 10% به Dynamic OP بیام هم جلوی کاهش سرعتو وقتی حجم زیادیش اشغال میشه بگیرم هم جلوی سایش سلولهارو اینکارو بکنم از طرفی هم موقع فروشش خیلی ضرر نکنم خواستم بفروشم یه M.2 جدیدتر بگیرم .

البته منکه خودم با توجه به گدا بودنم میرم همون 32% که JEDEC گفته بودو اختصاص میدم . خیلی چشمو گرفته اون TBW ها که JEDEC برا SSD برند KingStone گفته بود . من 700GB از یک ترابایت هم برای بازیهام و ویندوز کافیه مهم سرعت و طول عمره . کاش میشد 100% به OP اختصاص بدم اونوقت درصد سلامت هیچوقت کم نمیشد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ARMIN
بالا