گفت وگو پیرامون گرافیک و سیپیو های AMD

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
یک راهنمایی بفرمایید دوستان . تشکر

مورد 1 مربوط به پردازنده
چرا پردازنده با اینکه زیر لود نیست ، داره با فرکانس بالا کار میکنه ؟
پردازنده در بایوس در حالت Peformance Mode قرار داره ، که فک نکنم به این ربط داشته باشه چون رو Auto هم همینه .

مورد 2 مربوط به رم ها
چرا رم رو کواد چنل اعلام کرده ؟
و چرا 4x32 ؟

Test.jpg

ShQringQn

کاربر فعال بازارچه
پسندها
33
سابقه بازارچه
21
یک راهنمایی بفرمایید دوستان . تشکر

مورد 1 مربوط به پردازنده
پردازنده در بایوس در حالت Peformance Mode قرار داره ، که فک نکنم به این ربط داشته باشه چون رو Auto هم همینه .

مورد 2 مربوط به رم ها
چرا رم رو کواد چنل اعلام کرده ؟
و چرا 4x32 ؟

مشاهده فایل‌پیوست 23317
درود
احتمالاً بخاطر معماری رم DDR5تون باشه, درنهایت همون 128bit میشه تفاوتی با 2x64bit نمی‌کنه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: OMiD

punk

اخراج شده
پسندها
408
چرا کار نکنه؟ بیشترین عملکرد رو داره
اگر شما فرکانستون بیاد پایین جز کاهش عملکرد تاثیری نداره
از طرفی این وقفه بین افزایش فرکانس و کاهش خودش باعث کاهش عملکرد میشه
سیستمو پیرمردی نکن
رم d5 هر کدومش 2 تا کانال 32 بیت هست در مجموع 128 میشه

• Like

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
چرا کار نکنه؟ بیشترین عملکرد رو داره
اگر شما فرکانستون بیاد پایین جز کاهش عملکرد تاثیری نداره
از طرفی این وقفه بین افزایش فرکانس و کاهش خودش باعث کاهش عملکرد میشه
سیستمو پیرمردی نکن
از این بابت میگم که موقعی سیستم اصلا زیر لود نیست چرا رو فرکانس بالا خب کار کنه
قطعا فرکانس بالا خب دمای بیشتری رو هم داره
الکی هیت بخوره سیستم که چی.

مثلا شب سیستم رو گذاشتم رو دانلود
یا دارم موزیک گوش میدم (( اونم یک مدیا پلیر ساده
که یک پردازنده سلرون تک هسته ۱.۸ گیگاهرتزی هم باشه اوکیه ))
درستش این نیست که در مواقعی که زیر لود نیست بیاد حداقلش رو فرکانس پایه که همون ۳.۵ ghz هست کار کنه ؟
یک چیزی مثل کاری که گرافیک می‌کنه .

mehrdadb3

کاربر فعال بازارچه
پسندها
123
سابقه بازارچه
45
قطعا فرکانس بالا خب دمای بیشتری رو هم داره
الکی هیت بخوره سیستم که چی.

مثلا شب سیستم رو گذاشتم رو دانلود
یا دارم موزیک گوش میدم (( اونم یک مدیا پلیر ساده
که یک پردازنده سلرون تک هسته ۱.۸ گیگاهرتزی هم باشه اوکیه ))
درستش این نیست که در مواقعی که زیر لود نیست بیاد حداقلش رو فرکانس پایه که همون ۳.۵ ghz هست کار کنه ؟
یک چیزی مثل کاری که گرافیک می‌کنه .
خوب اصولا برای کارهای معمولی همینطوری که میگی باشه نباید زیر لود باشه
چک کن ممکنه سیستمت ویروسی شده
یه زمانی هم یه ویروسی بود که از سی پی یو کار میکشید برای ماین کردن یه کوین

punk

اخراج شده
پسندها
408
برو کنترل پنل پاور پلن رو بزار بالانس یا پاور سیوینگ
اگر بازم کار نکرد برو بایوس c-state فعال کن

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
خوب اصولا برای کارهای معمولی همینطوری که میگی باشه نباید زیر لود باشه
چک کن ممکنه سیستمت ویروسی شده
یه زمانی هم یه ویروسی بود که از سی پی یو کار میکشید برای ماین کردن یه کوین
خیر به ویروس ارتباطی نداره
مسئله اینجاست پردازنده اصلا فعالیتی نداره !
اینم Task Manager

enzovio360

کاربر عضو
پسندها
10
پد ها سالم بودن خشک چسبندگی داشتند
دور فن پیش فرض ۴۸ درصد دما ۶۷ -۶۹
دوباره خمیر زدم
با سلام

cooler master mastergel pro v 2 جز بهترین های بازار هست.
اول موضوع تعجب کردم، بعد متوجه شدم از کم تجربگی شما بوده. (البته ببخشید).
خمیر حرارتی نباید زیاد و یا کم زد چون رفتار درستی رو نشون نمیده باید به اندازه زد کم کم تجربه اش رو بدست میارید.
نکات زیاد داره.

enzovio360

کاربر عضو
پسندها
10
تجربه شخصی من در مورد گرافیک های ATI قدیم و AMD حال حاضر و سی پی یو های AMD دمای کاری بالا و خرابی بیشتر نسبت به رقبای خود Intel و nVIDIA بوده ...
سلام بر شما

nVIDIA نسبت به ATI که من TNT2 32MB داشتم خیلی سرتر از Radeon 7000 64MB بود به چند دلیل.
دمای کمتر nVIDIA نسبت به ATI و کیفیت تصویر بالاتر درصورتی که کمی Radeon 7000 از لحاظ fps بهتر بود (بازی king of the road). برای سال های 2001-2002

بعد ها هم ATI همچنان با کارت های بی کیفیت بازار رو به شرکت nVIDIA داد و شرکت AMD اونو خرید و دوباره کم کم به بازار برگشت. کارت های زیادی تا به الان داشتم از 730 تا 1080TI و Quadro و ATI 4850 و 7770 و STRIX R7 370 و در حال حاضر RX 580 + 1070 + 6700XT دارم و انصافا nVIDIA هنوز برتری داره با اینکه خودم طرفدار پردازنده های AMD هستم. جالبتر اینه که شرکت DeLL همکاری جدیدی رو با شرکت nVIDIA شروع کرده و باید شاهد اخبار جدید باشیم.

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
سلام
اخیرا میبینم گرافیک هایی که واسه فروش میذارن دوستان ، دماهای بسیار بالایی دارن.
مثلا با تست بازی Ghost of Tsushima دیدم تست گذاشتن ، بالای 83 درجه !

من با 6900XT ASUS TUF همین بازی رو تست کردم .

c859244_Screenshot_15.png
r939262_Screenshot_16.png

i439381_Screenshot_17.png
s3823_Screenshot_18.png

ضمن اینکه بالاترین تنظیمات ممکن رو اعمال کردم ، البته در FHD با دور فن 55%
و فریم خیلی خوبی هم گرفتم با 5 دقیقه بازی .
دما از 53 درجه بیشتر نشد !!!
10 ساعت هم بازی اجرا باشه ، نهایت میشه 60 درجه !
فیلم کامل تست هم موجوده .
تست 4K هم میگیرم اونم میذارم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: DM.JAGUAR

punk

اخراج شده
پسندها
408
170 وات داره مصرف میکنه
یه چیزی گلوگاه کرده برات...
بهترین راه پاور لیمیت -30 هست
من این پروفایل رو تست کردم از تنظیمات دیفالت 1-2 فریم بیشتر گرفتم با مصرف همون 170 وات و دمای 60
تازه من کارتم سوییفت هست...

• Like

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
170 وات داره مصرف میکنه
یه چیزی گلوگاه کرده برات...
بهترین راه پاور لیمیت -30 هست
من این پروفایل رو تست کردم از تنظیمات دیفالت 1-2 فریم بیشتر گرفتم با مصرف همون 170 وات و دمای 60
تازه من کارتم سوییفت هست...
با 14600K که البته اورکلاک هم شده به 6ghz گلوگاه کمی داره تو FHD
ببین یکی از دلایل مصرف کم و دمای کم ، خب این میتونه باشه که واقعا این گیم واسش سبک هست
چون فریم فیکس 144 بود و کمترم نمیشد که اگر از طریق riva tuner محدودیت رو غیر فعال کنم قطعا فریم تا 300fps هم میرسه .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: punk

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
170 وات داره مصرف میکنه
الان که پاور لیمیت رو 0 هست . البته من همیشه میذارم رو 15+
و بازم دمای کوره نداره هیچ وقت.

اینم گیمی که واقعا رس گرافیک رو میکشه !
دما 70 بعد از یک ساعت
m91571_Screenshot_20.jpg

sanaka

کاربر برنزی بازارچه
پسندها
624
سابقه بازارچه
110
الان که پاور لیمیت رو 0 هست . البته من همیشه میذارم رو 15+
و بازم دمای کوره نداره هیچ وقت.

اینم گیمی که واقعا رس گرافیک رو میکشه !
دما 70 بعد از یک ساعت
m91571_Screenshot_20.jpg
فقط پاور لیمیت رو بالا پایین میکنید یا تنظیمات دیگه ای هم اعمال میکنید؟کلاک و غیره...

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
فقط پاور لیمیت رو بالا پایین میکنید یا تنظیمات دیگه ای هم اعمال میکنید؟کلاک و غیره...
شما واسه کاهش دما چون دمای کارتتون بالاست ، پاور لیمیت رو بذار رو 0 یا 10-
و ولتاژ رو از 1200 بکن 1130 یا 1140 و استیبل کار میکنه واستون.
ولتاژ رو کمترم میتونی بکنی ولی باید ذره ذره بری پایین . تا 990 هم دیدم میذارن .

1718109872295.png

sanaka

کاربر برنزی بازارچه
پسندها
624
سابقه بازارچه
110
شما واسه کاهش دما چون دمای کارتتون بالاست ، پاور لیمیت رو بذار رو 0 یا 10-
و ولتاژ رو از 1200 بکن 1130 یا 1140 و استیبل کار میکنه واستون.
ولتاژ رو کمترم میتونی بکنی ولی باید ذره ذره بری پایین . تا 990 هم دیدم میذارن .

مشاهده فایل‌پیوست 25187
بنده راجب کارت شما سوال پرسیدم😁
کارت 3080ti بنده دماش اوکی هست

OMiD

کاربر ویژه
کاربر فعال بازارچه
پسندها
429
سابقه بازارچه
39
بنده راجب کارت شما سوال پرسیدم😁
کارت 3080ti بنده دماش اوکی هست
همون عکسی که فرستادم تنظیمات کارت منه .

و بعید میدونم دمای جالب داشته باشه 3080ti
همین تست ها رو در اسرع وقت بگیر بفرست اگر دوس داشتی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: sanaka

mpc

کاربر عضو
پسندها
24
سلام
اخیرا میبینم گرافیک هایی که واسه فروش میذارن دوستان ، دماهای بسیار بالایی دارن.
مثلا با تست بازی Ghost of Tsushima دیدم تست گذاشتن ، بالای 83 درجه !
من با 6900XT ASUS TUF همین بازی رو تست کردم .

ضمن اینکه بالاترین تنظیمات ممکن رو اعمال کردم ، البته در FHD با دور فن 55%
و فریم خیلی خوبی هم گرفتم با 5 دقیقه بازی .
10 ساعت هم بازی اجرا باشه ، نهایت میشه 60 درجه !
فیلم کامل تست هم موجوده .
تست 4K هم میگیرم اونم میذارم .
درود. اصلی‌ترین مسئله همون محدود کردن فریم هست. من تست بقیه رو ندیدم اما اگه بدون محدودیت فریم‌ریت (وی‌سینک، ریواتونر و...) بررسی کنید، نتیجه قابل مقایسه‌تر می‌شه.
اگر بقیه هم فریم رو به 144 محدود کرده باشن پس یه جای کارت‌شون می‌لنگه.

punk

اخراج شده
پسندها
408
پاسخ به فرکانس 8000 مگاهرتزی در پردازنده های نسل جدید:

در انجمن بقلی جناب @HULK_MAN مطلبی فرموندن:لینک که اشتباهات زیادی داره.
با توجه به اینکه ( آ.اَ ) بخاطر ترکیب واژه " شما نسبت به گیرین شعار میدید" بنده رو از لیون بن کردن، اینجا بررسی رو انجام میدم:

- "در حقیقت SWEET SPOT نسل 7000 اومد 6000 اعلام کرد اما واقعا؟"

پاسخ: تقریبا خیر! بازه فرکانسی 6000 مگاهرتز تا حداکثر 6600 مگاهرتز (وابسته به لاتری شما) بهینه ترین فرکانس سری AMD اعلام شده بر اساس نمونه های تجربی و علمی. اینکه شما کدومش رو بگیری دیگ برمیگرده به شانس شما از IMC پردازنده و لایه های مادربرد و بایوس بهینه.

- "اما یک پارامتر دیگه هم هست به اسم FCLK = Fabric Clock Frequency که بهش اینفینیتی فبریک هم گفته می شه این همون چیزی هست که سرعت استفاده از رم سیستم برای AMD محدود می کنه این هر چقدر بالاتر تنظیم بشه توی بنچمارک سرعت مکس رمتونم بیشتر می شه به شرطی که رم فرکانس بالا داشته باشید"
پاسخ: این فرمول برای نسل AM5 حداقل به صورت 1 به 3 هست یعنی اگر فرکانس شما 6400 باشه فرکانس fclk شما باید حداقل 2133 باشه تا از نظر کلاک باهم مچ بشن. بالاتر بردن این فرکانس در صورتی که از نسبت این فرمول بیشتر بشه ممکنه تاثیر مثبت بزاره ممکنه نزاره...

-"بهترین حالت این فرکانس اینکه که مقدارش دقیقا با UCLK برابر باشه"
پاسخ: اگر منظور فرکانس رم هست بله درسته. به اصطلاح gear1 همیشه سریع ترین هست و همیشه بهترین عملکرد رو داره

-" اما هر چقدر SOC VOLTAGE کمتر بشه FCLK بالاتری می شه دست پیدا کرد"
پاسخ: منبعی برای این حرف وجود نداره با این وجود رنج ولتاژ 1.15 تا 1.2 بهترین و پایدار ترین برای اورکلاک حساب میاد

-"حالا زمانی که شما رم باس 8000 می ذارید با دنده 2 با FCLK 2000 اینطوری کل سیستم برای تمامی زمان ها با هم سینک می شن چرا که 4000 2000 2000 می شن و این عالیه"
پاسخ: کاملا اشتباه! همونطور که بالاتر اشاره کردم فرمول FCLK باید 1/3 فرکانس رم شما باشه! از طرفی AMD به صراحت بیان کرده نسبت UCLK و MEMCLK باید 1:1 باشن یا به اصطلاح tied باشن برای بهره وری حداکثری و برای راحتی اورکلاک قسمت FCLK به صورت Auto خودش تنظیم میشه که البته اورکلاکر های حرفه ای همچنان نیاز دارن خودشون به نقطه قابل قبول برسن.

zen4guide_slide_3-980x551.png

نکته: این اسلاید برای اوایل نسل بود و اون موقع بایوس های expo هنوز درست حسابی لانچ نشده بودن بعد از گذشت این مدت نقطه sweet spot به 6400 و حداکثر به 6600 افزایش پیدا کرده ولی اسلاید ها تغییری نکردن.
نکته : فرکانس رم به صورت اشتباه با فرکانس کاری بیان میشه در صورتی که فرکانس اصلی نصف فرکانس هست یعنی رم 6000 مگاهرتز در اصل 3000 مگاهرتزی هست که در هر سیکل 2 بیت رو انتقال میده برای همین میگن فرکانس کاریش 6000 هست. فرمول بالا بر اساس فرکانس اصلی هست.

-"اما برای اینتل شرایط فرق می کنه اینتل دیگه دو تا دنده نداره و خوب اینفینیتی فبریک هم نداره برای همین از سرعت رم تقریبا تاحداکثرش می تونه استفاده کنه "
پاسخ: کمی درست و کمی اشتباه! اینتل از Gear2 استفاده میکنه برای DDR5 که میشه UCLK: 1/2 Memclk و بعد از گذشت 3نسل از معماری جدید هنوز این مشکل وجود داره و همچنان بهAMD نمیرسه در پشتیبانی از DDR4 این موضوع وجود نداره. اما علت اینکه پهنای باند حافظه های اینتل بیشتر هست بحث مونولیک بودن چیپ هست چون شما قسمت IO مجزا و واحد مجزا ندارید! همه چیز در سطح خود تراشه هست
واضح تر میشه شکل زیر:
a-visual-explanation-of-why-higher-memory-clocks-on-ryzen-v0-24r22yo4rdeb1.png

همونطور که مشخص هست واحد cIOD بخشی بسیار مهم در پردازنده های AMD هست:
u2FwwV7LAnxZPXS9Qxf5n5-1200-80.png

به همین خاطر مثلث FCLK:UCLK:MEMCLK در AMD مهم هست:
zen4guide_slide_1-980x548.jpg

در اینتل ازین خبرا نیست:
DERBAUER-14900K-DELID-e1698141025951-1200x517-1.webp

پس با توجه به دیاگرام داخلی پردازنده های AMD میشه نتیجه گرفت که پردازنده های تک CCD مثل 7600 و 7700 نمیتونن به اندازه پردازنده های 7900 و 7950 با هر پسوند و پیش وندی از پهنای باند رم بهره ببرند.
یعنی اگر شما fclk 2000mhz داشته باشید روی 7600 برای هر CCD نهایت میتونید 64 گیگ write کنید و 32 گیگ read کنید!
و اگر 7900 داشته باشید با همون fclk میتونید مقادیر رو به 128 گیگ و 64 گیگ برسونید.
البته این فقط به معنی گلوگاه هست و نمیشه پهنای باند رم رو به این اعداد تقلیل داد چون مکانیزم های دیگه ای هم هست که بیان نشده و هیچ کسی هم اطلاعی نداره و هیچ رسانه ای هم بهش نپرداخته برای همین فقط میشه گفت گلوگاه وجود داره و fclk با فرکانس بالاتر میتونه از پهنای باند رم بیشتر بهره مند بشه
پردازنده های تک CCD نمیتونن از همه پتانسیل رم استفاده کنند.
برای همین شما اعداد read و write متفاوتی در بنچمارک ها میگیرید که گاها عجیب هم به نظر میاد.
مشکل اینتل چیپ افتضاح برای IMC هست که بیشتر از هرچیزی خودشون رو نشون میدن.

"چرا برای سیستم های های اند جدید رم باس 8000 پیشنهاد می شه"
پاسخ: با توجه به مطالب بالا حالا شما چطور اعداد 8000 با GEAR 2 پیشنهاد میدید؟ همینطوری یک ضلع مثلث گلوگاه کرده شما وقتی UCLK رو نصف میکنید اوضاع رو وخیم تر میکنید!
یعنی شما مثلا رم 6000 دارید که UCLK=MEM هست پس UCLK=3000mhz داره در مقایسه با رمی که 8000 هست با UCLK= 1/2 MEM شما UCLK=2000mhz دارید! یعنی شما یه گلوگاه دیگم اضافه کردید به این چرخه. با چه ریاضیات و فیزیکی به این نتیجه رسیدید که 8000 بهتر هست؟ حتی اگر تایمینگ و ولتاژ بالا و دمای بالا هم فاکتور بگیریم هیچ جوره نمیتونه از فرمول رسمی عنوان شده بهتر عمل کنه.

"به علاوه به دلایل نا مشخص از باس 7200 تا 8000 جامپ سنگینی در پرفورمنس داریم که برای AMD دلیلش مشخصه"
پاسخ: هیچ جامپی وجود نداره مگر اینکه شما از 7900 یا 7950 استفاده کنید تازه اونم علتش پهنای باند نیست بلکه تایمینگ بهتر در کنار CCD اضافه برای FCLK هست و این موضوع فقط در برخی پردازش های خاص مشاهده میشه در برخی دیگه کاملا ممکنه اثر معکوس داشته باشه. در سری 7600 و 7700 این موضوع کاملا اثر معکوس خواهد داشت.
نمونه بررسی های شخص بنده: https://forum.pcpin.ir/index.php?threads/نتایج-ram-benchmark.2574/
تو اکثر بررسی های رم های فرکانس بالا همیشه از پردازنده 7950 و 7900 استفاده میکنن برای بهره وری بیشتر. فراموش نشه تست AIDA64 به شدت به بکگراند شما حساسه و بهینه ترین حالت زمانی بدست میاد که شما سیستم عامل رو در حالت ساده مشابه با سایت های review کننده بالا بیارید.

"ضمنا مادربردهای AMD X670E جدیدا تا رم باس 8000MHZ ساپورت می کنن خیلیم خوب تاثیر می ذاره روش و مخصوصا استاتر باز هم کمتر می شه چون فرکانس FCLK با UCLK با مموری همگی می تونید توی یک خط تنظیمش کنید"
پاسخ: کجا همچین صحبتی شده که مادربرد با چیپست X670 فقط میتونن از 8000 بربیان یا فرکانس FCLK و UCLK و MEM رو یک خط تنظیم کنن؟؟ الان حتی a620 که 6 لایه هم داره میتونه تا 7800 به راحتی پشتیبانی بکنه. چیپست در AMD ارتباط مستقیمی به پشتیبانی فرکانسی ندارد.
از طرفی برای فرکانس 8000 اون فرمول AMD از بین میره و شما صرفا یه رم با فرکانس بالاتر لانچ کردید.
اگر فرکانس بالا میخوایم باید دنبال لایه های PCB باشیم نه چیپست. مادربرد های بازار 6 و 8 لایه هستن معدود مادربرد هایی 10 لایه هستن که داخل ایران نمیان
gear 1 در AMD تا 3200 بیشتر نمیتونه بره و اگر خیلی خوش شانس باشی بخاطر مادربرد بهتر و لایه بیشتر نهایت 3300 مگاهرتز هست. که همون فرکانس 6600 رم میشه!
با اومدن نسل 9000 ممکن هست این مشکل رفع بشه و نیاز به مادربرد جدید نباشه چون عمده این مشکلات در سطح تراشه هست.

"7900 توی گیم گاهی چت می زنه X3D ش فعال نمی شه برای همین فریم هاش بعضا خیلی پایین تر می شه عجایب ایرانم نیست چون 7900 مشکل داره"
پاسخ: مشکل نسخه های x3d خیلی وقته با اومدن درایور چیپست CPU حل شده اما ازون جایی که سری 7900 فقط 6 هسته از کش با ظرفیت بیشتر استفاده میکنن همچنان نسبت به 7800x3d ضعف دارن بخصوص بازی هایی که نیاز به 8 هسته دارن مثل آنلاین.

ShQringQn

کاربر فعال بازارچه
پسندها
33
سابقه بازارچه
21
درود
ترفندی برای اورکلاک سری X3D وجود نداره؟

و جدا از اون, به‌ فرض اینکه کولر مناسب باشه (چیزی در رنج همون Assassins iv)
افزایش پرفرمنس برای سری‌ های جدید amd مثل 7900x بعد از عمل اورکلاک, اصلاً ارزشی داره یا خیر؟
برای مثال سری های قدیمی ضریب باز اینتل با یک کولر نسبتاً خوب و یه اورکلاک ایمن, حدود 20-30 درصد افزایش کارایی داشتن.

بالا