سوال در مورد تشخیص و تفاوت 1000BASE-T و 1000BASE-TX

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
درود دوستان
سال نو مبارک
یه سوال داشتم در مورد تفاوت استاندار 1000BASE-T و 1000BASE-TX
میخواستم بدونم من در حال حاضر دارم از کدوم استاندار استفاده میکنم

یکی از دوستام فیبر نوری گرفته وقتی یه کابل CAT5e رو میزنه به پشت کیس و وصلش میکنه به مودم فیبر نوری چراغ پورت LAN آنبورد مادربرد که 1GbE هستش یا همون 1000BASE به رنگ نارنجی در میاد ولی وقتی از کابل CAT6 استفاده میکنه چراغ سبز میشه . آیا کابل زرد واقعا Cat5e هستش ؟ چون یجا خوندم میگفت کابل Cat5e هم از 1000BASE-T پشتیبانی میکنه . الان دلیل اینکه با کابل زرد چراغ پورت لن سبز نمیشه چیه ؟ مگه Cat5e از سرعت یک گیگابیت بر ثانیه یا 1000BASE-T پشتیبانی نمیکنه . عکس مدل مودم رو گذاشتم مدل مادربرد هم ASUS B560M-K هستش کابل سیاه رنگ هم Cat6 .

fghd.jpg photo_2024-03-28_15-36-51.jpg 1711631240157.png 1711628635027.png New Bitmap Image(FILEminimizer).jpg

آخرین ویرایش:

Acola

کاربر فعال بازارچه
پسندها
65
سابقه بازارچه
47
سلام و عرض ادب
روتجربه عملی خودم:
یه سرور با یه سری سرویس داشتم که به سوییچ سیسکو وصل بود. با کابل CAT5e منتها از نوع UTP داشتم(10متری گرون قیمت و مس خالص). تا مدتها اوکی بود تا اینکه یوقتایی میدیدم سرویسها یک لحظه قطع میشن! بعد از چک کردن، دیدم شبکه بین 1000 و 100 سویچ میکنه (با اینکه تو کارت شبکه تنظیم کردم که رو 1000 ثابت بمونه و تنظیمات صرفه جویی رو هم غیرفعال کردم باز رو 100 میرفت گاهی!)
کابل رو با Cat6 منتها از نوع SFTP که (چه با شیلد چه فویل) محافظت میشه در برابر نویز گذاشتم و یکسره رو 1000 داره انجام وظیفه میکنه :)

اینم عرض کنم واحدی داریم تو کابلها به اسم AWG.. این مهمه. هرچی کمتر باشه بهتره. مثلا با جنس یکسان، AWG 25 بهتر از کابلهایی با AWG 30 هستن.

خوب با این تفاسیر میتونه موارد ذیل باشه:
1- کابل شما کابل خوبی نبوده، شاید استاندارد حداقلی Cat5e را نداشته، قطر سیم کم یا رسانایی پایین و.. (مثل خیلی اجناس دیگه تو کشورمون)
2- نویز محیط زیاد بوده و کابل شما بدون محافظ و UTP بوده!

اینا به ذهنم میرسه.

ویرایش: راستی سال نو شما و همگی مبارک🌸🍃

آخرین ویرایش:

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
سلام و عرض ادب
روتجربه عملی خودم:
یه سرور با یه سری سرویس داشتم که به سوییچ سیسکو وصل بود. با کابل CAT5e منتها از نوع UTP داشتم(10متری گرون قیمت و مس خالص). تا مدتها اوکی بود تا اینکه یوقتایی میدیدم سرویسها یک لحظه قطع میشن! بعد از چک کردن، دیدم شبکه بین 1000 و 100 سویچ میکنه (با اینکه تو کارت شبکه تنظیم کردم که رو 1000 ثابت بمونه و تنظیمات صرفه جویی رو هم غیرفعال کردم باز رو 100 میرفت گاهی!)
کابل رو با Cat6 منتها از نوع SFTP که (چه با شیلد چه فویل) محافظت میشه در برابر نویز گذاشتم و یکسره رو 1000 داره انجام وظیفه میکنه :)

اینم عرض کنم واحدی داریم تو کابلها به اسم AWG.. این مهمه. هرچی کمتر باشه بهتره. مثلا با جنس یکسان، AWG 25 بهتر از کابلهایی با AWG 30 هستن.

خوب با این تفاسیر میتونه موارد ذیل باشه:
1- کابل شما کابل خوبی نبوده، شاید استاندارد حداقلی Cat5e را نداشته، قطر سیم کم یا رسانایی پایین و.. (مثل خیلی اجناس دیگه دیگه تو کشورمون)
2- نویز محیط زیاد بوده و کابل شما بدون محافظ و UTP بوده!

اینا به ذهنم میرسه.

درود
ممنون بابت پاسخ

الان من کابل زرد رو بصورت مستقیم از مادربرد B560M-K به لپتاپ HP Pavilion dv6 که مدل پورت شبکشو تو اینترنت چک کردم گیگابیتی بود وصل کنم و چراغ سبز پشت کیس روشن بشه گزینه نویز کنسل میشه درست میگم ؟ البته هنوز این کاری که میگمو انجام ندادم ولی بزودی انجام میدم تا ببینم اصلا کابل میتونه 1000BASE-T ساپورت کنه یا نه .

اون غیرفعال سازی صرفه جویی رو از Device Manager انجام دادی یا Power Options . این گزینه داخل عکس همون صرفه جویی هست که میگی غیرفعالش کردی درست نشد یا گزینه Green Ethernet ؟

1711640500540.png

راهی هست بشه مشاهده کرد که الان از چه استانداردی داریم استفاده میکنیم برای انتقال داده . حالا 100BASE و 1000BASE رو که با چراغ پورت لن یا تست سرعت بشه فهمید ولی بین 1000BASE-T و 1000BASE-TX چطور ؟ اینکه تو مشخصات یه مودم یا کارت شبکه جلوی گزینه پورت شبکه مینویسه 10/100/1000 منظورش هردو حالت T و TX هستش ؟ عکس زیر برای این لینک که لینک مودم هستش .

1711642017892.png

من بجز اون دو احتمالی که میدی دوتا احتمال دیگم میدم .
یکی کم شدن قطر مفتول مسی یکی از رشته سیم ها بخاطر پیچو تابی که به مرور زمان تو استفاده خوردن و یه گزینه دیگه اینکه مودم 1000BASE-TX باشه ولی به احتمال زیاد همون حدس اولت درست باشه که سازنده عشقش کشیده رو کابل بنویسه Cat5e . کی به کیه منم رو کابلم مینویسم Cat99 حالا تو بیا بگو نیست من میگم محیط نویز داره .

راستی تو ایران مودم فیبر نوری با پورت لن 2.5Gb اومده یا اصلا همچین چیزی تولید نمیشه . برا این میپرسم چون شاید یکی بخواد از اون سرعت پورت سوئیچ مودم برای انتقال فایل تو Intranet استفاده کنه نه Internet .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Acola

Acola

کاربر فعال بازارچه
پسندها
65
سابقه بازارچه
47
خواهش میکنم، اگر اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن:
اگر 1000BASE-Tx باشه میتونه با دو زوج سیم اما از نوع باکیفیت (کابلم باید cat6 یا بهتر و نوعش ftp یا sftp باشه) تا ۱۰۰متر سرعت ۱۰۰۰ رو حفظ کنه.
اگر 1000BASE-T باشه با چهار زوج سیم میتونه همون متراژ اما کابل معمولیcat5 و حتی utp سرعت ۱۰۰۰ رو حفظ کنه.
سخت افزار tx ارزون تر از نوع t هست.
در متراژهای کوتاه هردو باید بتونن ساپورت کنن اون سرعت رو مگر کابل جالب نباشه یا سخت افزار طرفین ساپورت نکنن.
اما از کجا میشه فهمید؟ مدل دقیق چیپ رو تو اینترنت سرچ بزنیم تو سایت سازنده دیتاشیت یا مشخصات و استانداردهای قابل پشتیبانی توسط lan رو مینویسه معمولا، لااقل خودم اینجوری پیدا میکردم.
*سرعت اتصال شبکه بدون چراغ بخایم ببینیم، تو network connection یه کلیک راست کنیم و Status بزنیم speed هست مثلا 1000Mbps.
*بله صرفه جویی انرژی تو تنظیمات خود کارت شبکه همون دیوایز منیجر که فرمودینه.
*سوال آخریتون بنظرم چون ۲.۵gb تکنولوژیش موجوده قاعدتا امکان پذیره. حتی سویچ های 10gb و .. هم هستن برای کارهای خاص.

آخرین ویرایش:

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
یه لینک تو ویکی پدیا پیدا کردم میگه استاندارد 1000BASE-TX منسوخ شدست چون بستر انتقال داده با سرعت 1000Mb/s هزار مگابیت بر ثانیه رو میشه با استاندارد 1000BASE-T که نیاز به چهار زوج سیم داره و با کابلهای ارزون قیمت و قدیمی Cat5 و Cat5e هم سازگاره مهیا کرد و نیازی نیست کابلهای گرون قیمت خریده بشه یا کابلهای یک مجموعه جمع آوری بشه بجاش کابل Cat6 گذاشته بشه .

یه سری استاندارد در حال استفاده هم هست مثل 1000BASE-T1 و 100BASE-T1 و 10BASE-T1 که اینا برای انتقال اطلاعات در شبکه از یه جفت سیم به هم تنیده استفاده میکنه تا اطلاعات رو منتقل کنه بیشتر هم داخل روبات ها و ماشینها و اینترنت اشیا استفاده میشه گفتم اینم بگم یه موقع دوستان جایی این استاندار هارو دیدن بدونن که اون وسیله داره از چه استانداردی استفاده میکنه .

در مورد استاندارد 1000BASE-TX هم میگه که از هر چهار زوج استفاده میکنه ولی دیگه از یه رشته سیم تو هر جفت برای ارسال یا دریافت استفاده میکنه . مثلا از سفید سبز و سفید آبی برای ارسال و از نارنجی و قهوه ای برای دریافت استفاده میکنه ولی دیگه چیزی به اسم Echo Cancellation نداره که از اون یکی رشته سیم هم تو هر جفت استفاده کنه . رو هر تک رشته سیم هم تا سرعت 500Mb/s امکان انتقال داره طبق عکس زیر ولی کابل باید Cat6 خارجی مشتی مثل نگزنس یا لگراند باشه نه برندهای ایرانی کابل مس سرچشمه یا کابل کرمان . کلا کابل شبکه میخواید بگیرید یکبار پول بدین ولی یه چیز خوب بگیرید . اگرم ایرانی میخوای بگیری حداقل دو لول بالاتر از اون چیزی که لازمه بگیر . اگه Cat6 میخوای Cat6 ایرانی یا Cat6a ایرانی نگیر Cat7 ایرانی بگیر .

1711655266222.png

با توجه به لینک ویکی پدیا احتمالا کابل زرد رنگ با لپتاپ هم چراغ پورت لن مادربردو نتونه سبز کنه . احتمال گزینه نویز هم ضعیفه چون کلی آدم دارن همینجوری از کابلای لن استفاده میکنن مگر اینکه این دوستم یه چیزی نزدیک کابل شبکش باشه که نویز شدیدی تولید کنه که فکر نکنم . به احتمال زیاد کابل فیک هستش یا اینکه آسیب فیزیکی دیده .

اون جایی که میگی سرعتو نشون میده ولی اینکه استاندارد T هست یا TX رو نمیگه متاسفانه .

1711656651285.png

در مورد اون سوال آخرمم منظورم مودم بود . سوئیچ داخل مودم رو میگم . در واقع مودمی میخوام که پورتهای شبکش بتونه سرعت 2.5Gb/s یا 2.5GBASE-T رو پشتیبانی کنه . کسی دیده تو ایران . من هرچی سرچ کردم پیدا نکردم .

• Like

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
خواهش میکنم، اگر اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن:
اگر 1000BASE-Tx باشه میتونه با دو زوج سیم اما از نوع باکیفیت (کابلم باید cat6 یا بهتر و نوعش ftp یا sftp باشه) تا ۱۰۰متر سرعت ۱۰۰۰ رو حفظ کنه.
اگر 1000BASE-T باشه با چهار زوج سیم میتونه همون متراژ اما کابل معمولیcat5 و حتی utp سرعت ۱۰۰۰ رو حفظ کنه.
سخت افزار tx ارزون تر از نوع t هست.
در متراژهای کوتاه هردو باید بتونن ساپورت کنن اون سرعت رو مگر کابل جالب نباشه یا سخت افزار طرفین ساپورت نکنن.
اما از کجا میشه فهمید؟ مدل دقیق چیپ رو تو اینترنت سرچ بزنیم تو سایت سازنده دیتاشیت یا مشخصات و استانداردهای قابل پشتیبانی توسط lan رو مینویسه معمولا، لااقل خودم اینجوری پیدا میکردم.
*سرعت اتصال شبکه بدون چراغ بخایم ببینیم، تو network connection یه کلیک راست کنیم و Status بزنیم speed هست مثلا 1000Mbps.
*بله صرفه جویی انرژی تو تنظیمات خود کارت شبکه همون دیوایز منیجر که فرمودینه.
*سوال آخریتون بنظرم چون ۲.۵gb تکنولوژیش موجوده قاعدتا امکان پذیره. حتی سویچ های 10gb و .. هم هستن برای کارهای خاص.

میگم اون پچ کوردی که میگی شیلد دار بود خریدی سوکتهاش بدنه فلزی داشت ؟
چون میگه کابلی که شیلد داره چه فویلی چه رشته ای(Braided) باید سوکت RJ45 دو سر کابل حتما بدنه فلزی داشته باشه تا نویز دریافتی رو به بدنه پورت RJ45 آنبورد یا کارت شبکه منتقل کنه تا دفع بشه . حتی اگه یه کابل شبکه شیلدار انتخاب میکنی و میخوای بگی اونجا برات پانج کنه باید سوکت بدنه فلزی هم براش انتخاب کنی .

دوستان دقت کنن اگر یک کابل شبکه آماده(پچ کورد) یا دست ساز میخرید طرف بهتون میگه شیلد داره باید حتما سوکت دو سر کابل بدنه فلزی داشته باشه و شیلد هم به اون بلدنه فلزی متصل شده باشه . پس اگر فروشنده هیچی نمیدونست به این بسنده نکنید که ازش بپرسین حاجی این کابلا شیلد داره اونم بگه آره برای خواهر خودم بردم راضی بوده . برای اطمینان از اتصال بدنه فلزی سوکت به شیلد فکر کنم بشه از یه باتری استفاده کرد .

1711834840446.png

Acola

کاربر فعال بازارچه
پسندها
65
سابقه بازارچه
47
میگم اون پچ کوردی که میگی شیلد دار بود خریدی سوکتهاش بدنه فلزی داشت ؟
چون میگه کابلی که شیلد داره چه فویلی چه رشته ای(Braided) باید سوکت RJ45 دو سر کابل حتما بدنه فلزی داشته باشه تا نویز دریافتی رو به بدنه پورت RJ45 آنبورد یا کارت شبکه منتقل کنه تا دفع بشه . حتی اگه یه کابل شبکه شیلدار انتخاب میکنی و میخوای بگی اونجا برات پانج کنه باید سوکت بدنه فلزی هم براش انتخاب کنی .

دوستان دقت کنن اگر یک کابل شبکه آماده(پچ کورد) یا دست ساز میخرید طرف بهتون میگه شیلد داره باید حتما سوکت دو سر کابل بدنه فلزی داشته باشه و شیلد هم به اون بلدنه فلزی متصل شده باشه . پس اگر فروشنده هیچی نمیدونست به این بسنده نکنید که ازش بپرسین حاجی این کابلا شیلد داره اونم بگه آره برای خواهر خودم بردم راضی بوده . برای اطمینان از اتصال بدنه فلزی سوکت به شیلد فکر کنم بشه از یه باتری استفاده کرد .

مشاهده فایل‌پیوست 20905
دقیقا درسته، کلا تو الکترونیک سیم شیلد رو منفی، بدنه یا زمین وصل میکنن.

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
دقیقا درسته، کلا تو الکترونیک سیم شیلد رو منفی، بدنه یا زمین وصل میکنن.

میگم نکنه دلیل اینکه کابل زرد رنگ که روش نوشته بود Cat5e و باید استاندارد 1000Base-T رو ساپورت میکرد این چیزی باشه که متوجه شدم . ببین درست میگم .

من وقتی میخوام دوتا دستگاه رو که یکی از اون دستگاها پورت MDI داره با استاندارد T568A مثل کامپیوتر یا روتر رو به یه دستگاه دیگه که پورت MDIX داره با استاندارد T568B مثل مودم ADSL یا سوئیچ وصل کنم باید از کابل CrossOver استفاده کنم . داخل این لینک گفته کابل CrossOver همین کابلی هست که عکسشو گذاشتم .

1712442488098.png

تو استاندارد 10Base-T و 100Base-TX ما چون از دو زوج یعنی زوج های سبز و نارنجی استفاده میکنیم برای همیین فقط این دوتارو کراس میکنیم ولی تو عکس زیر میگه ما تو استاندارد 1000Base-T و بالاتر از اون یعنی 2.5GBase-T و ... چون از هر چهار زوج استفاده میکنیم پس لازمه که هر چهار زوج کراس بشن .

1712442731254.png

خب اگه چهار زوج کراس نشه چی میشه قرآن خدا که برعکس نمیشه ؟ اصلا مگه ما چیزی به اسم قابلیت Auto MDIX نداریم که خودش میاد همه کارارو میکنه ! این کلمه سبز رنگ همه کارارو یعنی چی . یعنی چایی هم میاره ؟ قابلیت Auto MDIX فکر کنم موقعی فعال میشه که ما دوتا دستگاه MDI یا دوتا دستگاه MDIX رو با کابل Straight بهمدیگه وصل کرده باشیم . ولی تو اتصال مادربرد ASUS B560M-K به مودم فیبر ناطق نوری با سرعت گولاخ چطور ! اینجا چه کابلی میخواهیم ؟

سوالی که وجود داره اینه که تو شرایطی که ما پورت LAN مادربرد ایسوس یعنی یک پورت MDI و پورت سوئیچ مودم فیبر نوری یعنی یک پورت MDIX رو با کابل زرد رنگ که احتمالا یک کابل CrossOver از نوع ساخته شده برای استانداردهای 10Base-T و 100Base-TX هست که طبق عکس بالا زوجهای آبی و قهوه ای اون کراس نشدن به همدیگه وصل کردیم آیا این میتونه دلیل نارنجی شدن چراغ پورت LAN مادربرد باشه و کابل واقعا Cat5e بوده ولی چون تو جعبه مودم ADSL مثلا 15 سال پیش بوده و قرار بوده از پشت کیس کامپیوتر یا لپتاپ به سوئیچ مودم ADSL با پورتهای 100Base-T وصل بشه از نوع CrossOver مخصوص استانداردهای 10Base-T و 100Base-T پانچ شده و ما به ناحق به رئیس کارخونه سازنده کابل تهمت زدیم ؟ نظرت در مورد نظرم چیه Acola .

آیا شب قبل از قتل سرایدار ساختمان جناب آقای جانسون با چشمان خودش دیده که پرستار آقای استفان یعنی خانوم ایزابل بعد از ساعت یازده دیگه به اتاق نشیمنگاه برنگشته و کیف مسافرتیش رو هم با خودش برده .

نمیدونی چقدر به خودم میمالم بخاطر این حد از ریزبینی و کنار هم چیدن تکه های پازلو رسیدن به این پست . حتی اگر فردا دوستم از خواب بیدار بشه و عکس دو سر اون کابل زرد رنگ سگ مصب رو که دو هفتست ذهنمو مشغول کرده برام بفرسته و ببینم که نظریه اَم شعری بین نبوده باز هم این باعث نمیشه شیشو نیم صبح خودمو به شعبه قلعه حسن خان اسکاتلندیارد برای گذروندن دوره های فوق تخصصی کاراگاه خصوصی معرفی نکنم .

شاید استاندارد حداقلی Cat5e را نداشته (مثل خیلی اجناس دیگه تو کشورمون)

بعد تازه با این تهمتها خوشحالم هستیم که روزه میگیریم خدا قبول میکنه . دادا بیبین کارادا .
ما فقط احتمال فیک بودن و نویز و استفاده از استاندارد منسوخ شده ی 100Base-TX و آسیب فیزیکی رو برای کابل در نظر گرفتیم اما از کراس متصل به رکوع غافل بودیم .

در واقع فارغ از بحث کابل زرد سوال خیلی کلی تر اینه که من تو کابل CrossOver حالا هر استانداردی کاری به استانداردش نداریم میتونم هرجوری دلم بخواد ترتیب کابلارو بچینم به امید اینکه یه چیزی به اسم Auto MDIX داریم ؟ تو بحث کابل Straight که یه نوع Straight بیشتر نداریم و مهم نیست استاندارد پورتها چیه درنتیجه کابل Straight وابستگی یا Dependent هم به استاندارد پورت ها نداره . فکر کنم دارم دلیل وجود کلمه Dependent رو در MDI و MDIX متوجه میشم .

در انتها با این جمله معروف الکساندر گراهامبل بحث رو تموم میکنم که میگه :
تو که بارونو ندیدی گل ابرا رو نچیدی
گله از خیسی جاده های غربت میکنی

آخرین ویرایش:
  • Like

Acola

کاربر فعال بازارچه
پسندها
65
سابقه بازارچه
47
سلام مجدد آقا دمت گرم چه حوصله ای داری، لذت بردم :)
خودم هرچی کابل patch cord تو بازار دیدم و استفاده کردم، Straight بوده. CrossOver کمتر کاربرد داره. شاید تو 1000 مورد یک مورد بوده که حتما باید کراس میبستم! اون تجهیز خاص، به PC حتی ارتباط نمیگرفت! دستی سوکت زدم. (احتمال زیاد تکنولوژیش از اون کارت لن خیلی قدیمیا بوده)
تو کارت شبکه های جدید خیلی اهمیت نداره چی ببندی! و معمولا 99.99 درصد patch cordها Straight هستنو هر 8 سیم رو هم دارن.

جالبه اتفاقا دقیقا همین امروز صبح تو ورودی درب آزمایشگاه که فاصله تا اکسس پوینت حدود 20،30 متره و بخاطر نوع مصالح ساختمون آزمایشگاه، مشکل شدید در برد وایرلس داشتم. از کابل Straight برای شبکه بین دو کامپیوتر استفاده کردم (در صورتیکه میگن بین دو PC بهتره CrossOver باشه).
قبلا یه سیستم نوبت دهی خاص طراحی کردم که وارد حاشیه نشم! یکی از کلاینت ها در واقع تو درب ورودی بود که به مراجعین شماره یا نوبت میداد.
سیستم اولیه با آنتن های بلند 9دسی بل با کارت وایرلس به اکسس پوینت وصل بود.
برای سیستم دوم دیگه کارت وایرلس و.. نگرفتم. با یک کابل Straight این دو PC رو بهم وصل کردم و وایرلس و لن رو bridge کردم.
درجا سرعت اتصال بین دو PC رو چک کردم 1Gb بود.
حداقل در عمل تو فاصله های کم مثل 10، 15 متر تفاوتی در کارایی ندیدم(تو 100 متر نمیدونم!).
تصاویر کار عملی! عرایض خودم رو ضمیمه میکنم.

پیوست‌ها

• کلاینت شماره گیر.jpg
    کلاینت شماره گیر.jpg
    290.1 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • سرور.jpg
    سرور.jpg
    104.4 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • کلاینت باجه.jpg
    کلاینت باجه.jpg
    64.3 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • کلاینت نمایشگر.jpg
    کلاینت نمایشگر.jpg
    50.7 کیلوبایت · بازدیدها: 4

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
545
سابقه بازارچه
245
خودم هرچی کابل patch cord تو بازار دیدم و استفاده کردم، Straight بوده. CrossOver کمتر کاربرد داره. شاید تو 1000 مورد یک مورد بوده که حتما باید کراس میبستم! اون تجهیز خاص، به PC حتی ارتباط نمیگرفت! دستی سوکت زدم. (احتمال زیاد تکنولوژیش از اون کارت لن خیلی قدیمیا بوده)
تو کارت شبکه های جدید خیلی اهمیت نداره چی ببندی! و معمولا 99.99 درصد patch cordها Straight هستنو هر 8 سیم رو هم دارن.

ببین نکته دقیقاً همینجاست که گفتی . توی سیستم‌های قدیمی مثل سوکت ۷۷۵ یا کارت شبکه های قدیمی مثلا پونزده سال پیش که سرعت 100Base-TX روی بورس بود و قابلیت Auto MDIX فراگیر نشده بود کابل کراس از نوع کراسی که یه سر استاندارد T568A و یه سر دیگه استاندارد T568B هستش بود برا همینم تو سایتهای آموزشی اگر نگاه کنی همه این کابلو کابل کراس میدونن چون آموزش برا 20 سال پیشه و بقیه فقط کپی میکنن میزارن تو سایتشون .

قابلیت Auto MDIX چیه ؟ این قابلیت میگه مهم نیست دوتا پورت سخت افزاری تو MDI هست یا MDIX شما فقط یه کابل Straight به ما دوتا پورت بده ما خودم رفتارمو یجوری تنظیم میکنم با استفاده از تولید یه عدد تصادفی که یکیمون MDI بشه و اون یکی MDIX اما کابل باید حتما Straight باشه . بخاطر همین قابلیت هم کابل کراس تو بازار نسلش منقرض شد .

اما وقتی تو دنبال دردسر بگردی و مهندس بازیت بگیره و بیای کابل CrossOver استفاده کنی اونوقت باید بدونی که اگر استاندارد 10Base-T یا 100Base-TX داری کابل کراس قدیمی که سبز و نارنجی کراس شدن هم کارتو راه میندازه ولی برای استانداردهای گیگابیتی که از هر چهار زوج استفاده میکنن باید کابل کراسی استفاده کنی که چهار زوج کراس شدن .

این مشکلی که برای من پیش اومده موقعی اتفاق میوفته که تو بیای یه کابل زرد رنگ داخل جعبه مودم ADSL برای 15 سال پیش رو برای استاندارد گیگابیتی استفاده کنی . کارخونه تولید مودم ADSL اون کابلو با کراس مخصوص استاندارد 100Base-TX داخل جعبه مودم گذاشته به این خاطر که اون زمان قرار بوده خریدار مودم ADSL بتونه باهاش مودم ADSL که پورت سخت افزاری از نوع MDIX داره رو به احتمال 99% به یه دستگاه مثل کیس کامپیوتر سوکت 775 یا کارت شبکه قدیمی با پورت سخت افزاری از نوع MDI وصل کنه .

کاربرد Auto MDIX با کابل Straight معلومه اما وقتی از دو نوع کابل کراس مختلف تو دوتا استاندارد سرعتی مختلف استفاده میکنی اینجا Auto MDIX چه رفتاری از خودش نشون میده . آیا هندل میکنه داستانو یا برات داستان درست میکنه ؟ من فکر کنم کابل کراس قدیمی حتی اگر Cat6a هم باشه تو استانداردهای سرعتی جدید که گیگابیتی شدن بهت خروجی قدیمی 100Mb/s بده و قابلیت Auto MDIX هم نتونه کاری برات انجام بده .

• Like

Acola

کاربر فعال بازارچه
پسندها
65
سابقه بازارچه
47
ببین نکته دقیقاً همینجاست که گفتی . توی سیستم‌های قدیمی مثل سوکت ۷۷۵ یا کارت شبکه های قدیمی مثلا پونزده سال پیش که سرعت 100Base-TX روی بورس بود و قابلیت Auto MDIX فراگیر نشده بود کابل کراس از نوع کراسی که یه سر استاندارد T568A و یه سر دیگه استاندارد T568B هستش بود برا همینم تو سایتهای آموزشی اگر نگاه کنی همه این کابلو کابل کراس میدونن چون آموزش برا 20 سال پیشه و بقیه فقط کپی میکنن میزارن تو سایتشون .

قابلیت Auto MDIX چیه ؟ این قابلیت میگه مهم نیست دوتا پورت سخت افزاری تو MDI هست یا MDIX شما فقط یه کابل Straight به ما دوتا پورت بده ما خودم رفتارمو یجوری تنظیم میکنم با استفاده از تولید یه عدد تصادفی که یکیمون MDI بشه و اون یکی MDIX اما کابل باید حتما Straight باشه . بخاطر همین قابلیت هم کابل کراس تو بازار نسلش منقرض شد .

اما وقتی تو دنبال دردسر بگردی و مهندس بازیت بگیره و بیای کابل CrossOver استفاده کنی اونوقت باید بدونی که اگر استاندارد 10Base-T یا 100Base-TX داری کابل کراس قدیمی که سبز و نارنجی کراس شدن هم کارتو راه میندازه ولی برای استانداردهای گیگابیتی که از هر چهار زوج استفاده میکنن باید کابل کراسی استفاده کنی که چهار زوج کراس شدن .

این مشکلی که برای من پیش اومده موقعی اتفاق میوفته که تو بیای یه کابل زرد رنگ داخل جعبه مودم ADSL برای 15 سال پیش رو برای استاندارد گیگابیتی استفاده کنی . کارخونه تولید مودم ADSL اون کابلو با کراس مخصوص استاندارد 100Base-TX داخل جعبه مودم گذاشته به این خاطر که اون زمان قرار بوده خریدار مودم ADSL بتونه باهاش مودم ADSL که پورت سخت افزاری از نوع MDIX داره رو به احتمال 99% به یه دستگاه مثل کیس کامپیوتر سوکت 775 یا کارت شبکه قدیمی با پورت سخت افزاری از نوع MDI وصل کنه .

کاربرد Auto MDIX با کابل Straight معلومه اما وقتی از دو نوع کابل کراس مختلف تو دوتا استاندارد سرعتی مختلف استفاده میکنی اینجا Auto MDIX چه رفتاری از خودش نشون میده . آیا هندل میکنه داستانو یا برات داستان درست میکنه ؟ من فکر کنم کابل کراس قدیمی حتی اگر Cat6a هم باشه تو استانداردهای سرعتی جدید که گیگابیتی شدن بهت خروجی قدیمی 100Mb/s بده و قابلیت Auto MDIX هم نتونه کاری برات انجام بده .
حرفات درسته. راستش پچ کوردای غیر ۸ سیم ندیدم تا الان یا به پستم نخورده!
مگر کارخونه سازنده میخاسته خیلی صرفه جویی کنه!
البته دست ساز دیدم ۴سیمه زده بودن و سرعت بجای ۱۰۰۰ تو سوییچ سیسکو، ۱۰۰مگابیت بود! و قاعدتا با تکنولوژی سیسکو هم نمیشد به ۱۰۰۰رسوند!
اگر به چهارسیمه بودن شک داری کابلو مثل نمونه که امروز چک کردم، عکسشو میذارم. با دستگاه تستر کابل شبکه تست کن ببینیم سیمه باطنش لو میره یا نه😂

پیوست‌ها

• PSX_20240407_225716.jpg
    PSX_20240407_225716.jpg
    51.2 کیلوبایت · بازدیدها: 4
بالا