مشکل دما 13600k+پیشنهادهای و راه حلها

pc hardware

کاربر عضو
پسندها
76
سابقه بازارچه
13
سلامت باشید انشاله قسمت شما باشه
داداش من 16گرفتم.فعلن با b660 tuf gaming Wifi d4 plus دارم استفاده میکنم.
قسمت شد و عمری باقی بود میخوام یه Z790 strix بگیرم.
من از مجتمع نور تهران گرفتم. خواستید آدرس دقیق بفرستم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farhadii

pc hardware

کاربر عضو
پسندها
76
سابقه بازارچه
13
سلام. وقت بخیر
دوستان واقعیتش من با خودم نتونستم کنار بیام و درگیر این قضیه بودم تا به یه مقاله جالب تو یه سایت دیدم و با دستکاری بایوس و یه سری تنظیمات دما رو حدود 10 درجه پایین اومد و تو شدیدترین حالت دما زیر 80 و بیشتر بین 75 تا 78 درجه هست. البته بدون افت کارایی 😁.
عزیزانی که مدل های رده بالا دارن و با دما درگیرند فکر کنم اونا هم بتونن تا حدودی دما رو پایین تر بیارن.
عزیزانی که مشتاقن که بیشتر بدونن من در خدمتم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: DM.JAGUAR

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
584
سابقه بازارچه
245
سلام. وقت بخیر
دوستان واقعیتش من با خودم نتونستم کنار بیام و درگیر این قضیه بودم تا به یه مقاله جالب تو یه سایت دیدم و با دستکاری بایوس و یه سری تنظیمات دما رو حدود 10 درجه پایین اومد و تو شدیدترین حالت دما زیر 80 و بیشتر بین 75 تا 78 درجه هست. البته بدون افت کارایی 😁.
عزیزانی که مدل های رده بالا دارن و با دما درگیرند فکر کنم اونا هم بتونن تا حدودی دما رو پایین تر بیارن.
عزیزانی که مشتاقن که بیشتر بدونن من در خدمتم

این چه روشیه دیگه چرا خود اینتل این کارو نکرده

واقعا کارایی پایین نمیاد یا شما فکر می‌کنی کارایی پایین نمیاد

میشه لطفاً به صورت عمومی بگین چیکار کردین تا دوستان هم بتونن تشخیص بدن که آیا کارایی پایین میاد یا نه و اینکه شما کارایی رو چی می‌بینید

من مشتاقم بیشتر بدونم

pc hardware

کاربر عضو
پسندها
76
سابقه بازارچه
13
این چه روشیه دیگه چرا خود اینتل این کارو نکرده

واقعا کارایی پایین نمیاد یا شما فکر می‌کنی کارایی پایین نمیاد

میشه لطفاً به صورت عمومی بگین چیکار کردین تا دوستان هم بتونن تشخیص بدن که آیا کارایی پایین میاد یا نه و اینکه شما کارایی رو چی می‌بینید

من مشتاقم بیشتر بدونم
بله برادر
واقعیتش تو نسل جدید اینتل کیفیت سیلیکون ها متفاوته و به همین دلیل شرکت‌های سازنده مادربرد برای جبران این قضیه همیشه مقدار برق بیشتری رو به پردازنده اختصاص میده و این یعنی مثلا پردازنده که با 1.35 ولت باید کار کنه مادربرد میاد و 1.4 و یا بیشتر انرژی میده و همین قضیه باعث افزایش دما میشه.
در این روش شما می‌آید و قابلیت اورکلاک خودکار و میزان برق مصرفی رو کاهش میدید. شاید تو بد ترین حالت شما کمتر از 5 درصد کارایی رو فدایی پایداری و دما و همچنین عمر پردازنده میکنید.
اونجوری که من دیدم تو یوتیوب و اینترنت حتی واتر های 420 نمیتونن پردازنده رو توان 300 وات خنک کننده و بهترین حالت اندرول کردن پردازنده و بهینه کردن تنظیمات بایوس هست.
باز امری بود من در خدمتم
البته داداش من تو cinebench 2024 توان مصرفی 190 واته و با این روش تونستم دما رو در حدود 77 تا 78 کم کنم. و این یعنی کاهش 10 درجه دما
هرچند فکر کنم بشه تا 75 هم پایین بیارم

mostafajan

کاربر نقره ای بازارچه
پسندها
584
سابقه بازارچه
245
بله برادر
واقعیتش تو نسل جدید اینتل کیفیت سیلیکون ها متفاوته و به همین دلیل شرکت‌های سازنده مادربرد برای جبران این قضیه همیشه مقدار برق بیشتری رو به پردازنده اختصاص میده و این یعنی مثلا پردازنده که با 1.35 ولت باید کار کنه مادربرد میاد و 1.4 و یا بیشتر انرژی میده و همین قضیه باعث افزایش دما میشه.
در این روش شما می‌آید و قابلیت اورکلاک خودکار و میزان برق مصرفی رو کاهش میدید. شاید تو بد ترین حالت شما کمتر از 5 درصد کارایی رو فدایی پایداری و دما و همچنین عمر پردازنده میکنید.
اونجوری که من دیدم تو یوتیوب و اینترنت حتی واتر های 420 نمیتونن پردازنده رو توان 300 وات خنک کننده و بهترین حالت اندرول کردن پردازنده و بهینه کردن تنظیمات بایوس هست.
باز امری بود من در خدمتم
البته داداش من تو cinebench 2024 توان مصرفی 190 واته و با این روش تونستم دما رو در حدود 77 تا 78 کم کنم. و این یعنی کاهش 10 درجه دما
هرچند فکر کنم بشه تا 75 هم پایین بیارم

تو کدوم بخش بایوس اینکارو انجام میدی . چنتا عکس ازش میدی

نمره cinebench 2024 قبل و بعدش چقدره ؟

چطوری متوجه میشی که مصرف پردازنده هنگام اجرای cinebench چقدره

pc hardware

کاربر عضو
پسندها
76
سابقه بازارچه
13
تو کدوم بخش بایوس اینکارو انجام میدی . چنتا عکس ازش میدی

نمره cinebench 2024 قبل و بعدش چقدره ؟

چطوری متوجه میشی که مصرف پردازنده هنگام اجرای cinebench چقدره
چشم لینک مقاله رو براتون فرستادم.
داداش من از core Temp استفاده میکنم. هم واسه بررسی دما و هم مصرف.
مشخصات سیستم چیه؟
شما قبل از این کار میخواید با همون cpu. Z و cinebench 2024 و furmark یه تست بگیر و دما و مصرف و امتیاز رو یه جا یادداشت کن و بعد از تغییرات هم این کار رو دوباره انجام بده و بررسی کن.
البته از من میشنوی تو این مقاله تو سه سطح اینکار رو توضیح داده. شما هم هر سطح رو انجام دادی یه تست بگیر و چک کن تا بهترین کارایی رو بگیرید. شاید تو همون اولی یا دومی به سطح دلخواه رسیدید.

بالا